Kontakt
Oblíbené

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Smetana si ve své první veselohře, zkomponované na libreto Karla Sabiny, vzal za úkol ztvárnit duši českého národa – tak, aby komediální styl nebránil opravdovosti a nebyl pouhou parodií života. Navzdory jejímu světovému renomé musela nejprve podstoupit několik přepracování, než pro ni precizní skladatel nalezl v roce 1870 konečnou formu. Současnou inscenaci uvádí na jeviště Národního divadla režisérka Magdalena Švecová.

Příběh uvádí vesnická slavnost a slavný lidový popěvek „Proč bychom se netěšili“. Mařenka a Jeník si zde slibují věčnou lásku, ale štěstí jim nepřeje: Mařenčin zadlužený otec ji totiž přislíbil synovi svého věřitele, a tak se má Mařenka stát ženou jistého Vaška, kterého vůbec nezná. Na scéně se objevuje komická postava dohazovače Kecala, který rodinu ujišťuje o Vaškových kvalitách a také o jeho nemalém majetku. Zbývá už jen domluvit Jeníkovi, aby si vzal jinou. A tak zatímco Kecal přemlouvá Jeníka, jemuž se náhle rodí v hlavě geniální plán, jak získat svou Mařenku a nějaké ty zlaté k tomu, setkává se roztržitý Vašek s neznámou hezkou dívkou, která mu vymlouvá svatbu s Mařenkou. Netuší, že ta neznámá dívka je ve skutečnosti Mařenka…

Opera je uchopena v tradičním duchu, což utvrzují krásné dobové kroje i pohádkově idylické scénické vyobrazení. Cirkus ve třetím dějství ji proniká exotikou a hravostí, když uvádí na scénu taneční a jiné pohybové kreace (včetně téměř akrobatických kousků). Hudba se nese s lehkostí, prosta tragického patosu, a naplňuje vás radostným povznesením či dojetím bez melancholického zabarvení; dynamika je zde založena spíše na nenásilném vztahu mírného napětí a úlevy. Silnou stránkou představení je samozřejmě humor, který Švecová používá s inteligencí a citem, aby byl výsledek v souladu se skladatelovou intencí. Prodaná nevěsta patří právem do zlatého fondu světové opery, protože vtip a zpodobněná prostota dobového vesnického života u ní neškodí uměleckému prožitku – naopak jej zakládají.

Opera o třech dějstvích je nastudována v původním českém jazyce s anglickými a českými titulky. Provází Sbor a Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních