Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Smetana si ve své první veselohře, zkomponované na libreto Karla Sabiny, vzal za úkol ztvárnit duši českého národa – tak, aby komediální styl nebránil opravdovosti a nebyl pouhou parodií života. Navzdory jejímu světovému renomé musela nejprve podstoupit několik přepracování, než pro ni precizní skladatel nalezl v roce 1870 konečnou formu. Současnou inscenaci uvádí na jeviště Národního divadla režisérka Magdalena Švecová.

Příběh uvádí vesnická slavnost a slavný lidový popěvek „Proč bychom se netěšili“. Mařenka a Jeník si zde slibují věčnou lásku, ale štěstí jim nepřeje: Mařenčin zadlužený otec ji totiž přislíbil synovi svého věřitele, a tak se má Mařenka stát ženou jistého Vaška, kterého vůbec nezná. Na scéně se objevuje komická postava dohazovače Kecala, který rodinu ujišťuje o Vaškových kvalitách a také o jeho nemalém majetku. Zbývá už jen domluvit Jeníkovi, aby si vzal jinou. A tak zatímco Kecal přemlouvá Jeníka, jemuž se náhle rodí v hlavě geniální plán, jak získat svou Mařenku a nějaké ty zlaté k tomu, setkává se roztržitý Vašek s neznámou hezkou dívkou, která mu vymlouvá svatbu s Mařenkou. Netuší, že ta neznámá dívka je ve skutečnosti Mařenka…

Opera je uchopena v tradičním duchu, což utvrzují krásné dobové kroje i pohádkově idylické scénické vyobrazení. Cirkus ve třetím dějství ji proniká exotikou a hravostí, když uvádí na scénu taneční a jiné pohybové kreace (včetně téměř akrobatických kousků). Hudba se nese s lehkostí, prosta tragického patosu, a naplňuje vás radostným povznesením či dojetím bez melancholického zabarvení; dynamika je zde založena spíše na nenásilném vztahu mírného napětí a úlevy. Silnou stránkou představení je samozřejmě humor, který Švecová používá s inteligencí a citem, aby byl výsledek v souladu se skladatelovou intencí. Prodaná nevěsta patří právem do zlatého fondu světové opery, protože vtip a zpodobněná prostota dobového vesnického života u ní neškodí uměleckému prožitku – naopak jej zakládají.

Opera o třech dějstvích je nastudována v původním českém jazyce s anglickými a českými titulky. Provází Sbor a Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních