main picture Naplavka Prague

Čtyři místa, kde to v Praze žije

Historické centrum Prahy samozřejmě musíte vidět. Ale pokud chcete opravdu přičichnout k životu ve městě a zapadnout mezi místní, vydejte se do lokalit, které zrovna letí. Přinášíme vám tři místa nedaleko od centra, která rozhodně stojí za návštěvu, a jednu ulici přímo v centru s tolika gastronomickými lákadly, že by ji žádný člověk pobývající v Praze neměl vynechat.

Postindustriální vnitřní předměstí ožívají novým životem a stávají se z nich místa se skvělým jídlem, pitím a zábavou. Čtvrti Vinohrady a Vršovice leží jen pár minut od Václavského náměstí a odjakživa to byly lukrativní adresy, ale nyní jejich obliba ještě vzrostla díky spoustě nových podniků a restaurací. Nábřeží Vltavy na pražské Náplavce se zase proměnilo z mrtvé zóny na rušnou promenádu. A díky vynikající pražské hromadné dopravě poznávání všech těchto míst nikdy nebylo jednodušší.

Náplavka (Rašínovo nábřeží), Praha 2

Praha je sice od moře pořádně daleko, ale nábřeží a lodě na Náplavce jí dodávají vyloženě přímořskou atmosféru. Tenhle pás dlažby dole pod úrovní rušných ulic dlouho zůstával stranou pozornosti. Postupně se ale začal probouzet k životu, ve výklencích ve zdi se vyrojily bary, jako například Bajkazyl , a u břehu natrvalo zakotvila spousta lodí.

Letní popíjení na nábřeží nebo na palubě některé z lodí se mezi Pražany stalo tradicí. V současnosti zde probíhá revitalizační projekt a bary v kobkách ve zdi jsou zavřené, v roce 2019 by však podle plánu měly znovu otevřít. I tak se ale můžete po nábřeží projít a dát si drink v jednom z plovoucích barů.

Můžete si zatančit pod širým nebem na A(VOID) Floating Gallery nebo si zahrát volejbal na Kayak Beach Bar , což je zároveň výchozí bod našich projížděk na kajaku. Za dlouhých letních večerů se život z nábřeží přelévá také na sousední Výtoň: můžete si tam dát pravou italskou zmrzlinu v  Gelato Puro nebo francouzské víno ve vinárně Na Břehu Rhôny .

Náplavka ale není jen žhavou destinací pro horké slunečné dny. Pořádají se zde také pravidelné kulturní akce, food festivaly a vyhlášené, téměř celoroční farmářské trhy , kde najdete skoro vše od ryby až po hřiby. U stánků si také můžete koupit něco k pití. Zkuste třeba kafe z  Brewbaru . A až na podzim a v zimě přijdou chladnější slunečné dny, můžete se na nábřeží zajít pokochat Pražským hradem z trochu jiné perspektivy a pak se zahřát hrnkem kávy v  Café Terapie .

Z Náplavky můžete pokračovat na Vyšehrad , kde pořádáme komentované prohlídky. Tímto opevněným hradním komplexem na skále prostupuje historie a je to perfektní místo pro líné odpoledne v jakékoli roční době. A pokud se zajímáte o umění, všimněte si okolních kubistických budov. Jsou to příklady jedinečného českého architektonického experimentu.

Krymská ulice, Vršovice, Praha 10

Krymská ulice se nachází jen pár bloků od Vinohrad a je dobře dostupná z  Václavského náměstí . Leží v samém srdci Vršovic, což je rezidenční čtvrť s bohatě zdobenými činžovními domy, mezi nimiž občas probleskne moderní architektura (například v podobě kostela sv. Václava na Čechově náměstí). Krymská a okolí se navíc těší pověsti jedné z nejslibnějších pražských lokalit, částečně proto, že je tu obrovská koncentrace nezávislých obchodů a kaváren.

Pokud se po prohlídce pražského centra chcete odreagovat a dát si něco k jídlu nebo k pití stranou všeho ruchu, Krymská je to pravé místo. Rozmazlovat se můžete v  kavárně Šlágr nad vynikající kávou a hříšně poctivým koláčem. Café V Lese má cihlový sklep, kde se konají koncerty a čtení poezie, a pražskou bohému potkáte také v nedalekém Café Sladkovský .

Pražané se na Krymskou vydávají i kvůli nezávislým obchodům, kde je k dostání originální a neokoukané zboží. Například Boho Vintage Concept Store je obchod s oblečením a vlastní kavárnou. Xaoxax je galerie a knihkupectví se zaměřením na ilustraci a grafiku a pořádá výtvarné dílny pro děti.

Z Krymské se navíc snadno dostanete do rozlehlých Havlíčkových sadů , což je jedna z nejkrásnějších pražských zelených ploch. Dominantou sadů je impozantní Gröbeho vila, přezdívaná Grébovka. Park byl vybudován ve stylu italské renesance a pyšní se mnoha osobitými prvky, například umělou jeskyní a vodní kaskádou. Na svahu mezi vinicemi, které kdysi pokrývaly celou tuto oblast, se tyčí nádherný dřevěný Viniční altán – ideální místo, kde si v létě můžete vychutnat sklenku vína.

Dlouhá ulice, Praha 1

Dlouhá má příhodnou polohu hned vedle Staroměstského náměstí a stala se vyhledávanou ulicí všech milovníků dobrého jídla. Na své si tady ale přijdou také ti, kdo vyrážejí za zábavou nebo si chtějí domů odvézt něco ze současného českého designu.

Co se týče jídla a pití, s Dlouhou byste si vystačili na několik dní – je tady opravdu neuvěřitelná škála možností. Pokud máte chuť na kávu a zákusek, vyzkoušejte populární kavárnu Au Gourmand . Můžete si tu vybrat z lákavé nabídky famózních dortů a francouzského pečiva nebo si dát k obědu polévku.

Food Story je veliké bistro a lahůdkářství, kde najdete všechno od tradiční české kuchyně až po tapas. Ve stejném prostoru sídlí také Pípa Beer Story nabízející 150 druhů lahvového piva. Za typickou atmosférou české hospody (naštěstí bez cigaretového kouře) se vydejte do Lokálu Dlouhá . Dejte si tu k obědu polévku a hlavní chod stejně jako místní štamgasti.

O kus dál ke konci ulice na vás čeká Gurmet Pasáž Dlouhá s nepřeberným množstvím různých gastronomických podniků. Pod jednou střechou se tu můžete přesvědčit o tom, jak je pražská kulinářská scéna rozmanitá a kosmopolitní. Řeznictví Naše maso nabízí kvalitní masné výrobky, například vyhlášenou přeštickou vepřovou kýtu. Můžete si sem přes oběd zajít na klobásu s chlebem anebo si můžete zarezervovat místa na soukromou večeři, při níž vám o jídle něco řeknou sami řezníci. Na něco lehčího si zajděte do bistra Sisters , které se zaměřuje na chlebíčky v moderním, zdravějším provedení. Zdravě se najíte také v  My Raw Café , založeném na aktuálním trendu raw food. V české metropoli žije také početná vietnamská komunita, jejíž členové vám naservírují vynikající bagety a mnoho dalšího v  Bánh mì Makers nebo o kus dál v  banh—mi—ba v Rybné. Další ochutnávka mezinárodní kuchyně na vás čeká v oblíbeném italském řetězci La Bottega Bistroteka .

Hned vedle Dlouhé najdete restauraci La Dégustation Bohême Bourgeoise , která se pyšní michelinskou hvězdou, a jak její název napovídá, specializuje se na degustační menu z českých surovin. Před návštěvou Bottegy Bistroteky nebo Dégustation Bohême Bourgeoise vám doporučujeme zarezervovat si místo.

Dlouhá nicméně není jen ulicí dobrého jídla. Můžete se sem vydat také za zábavou, například do M1 Lounge nebo do Roxy , což je legendární klub a koncertní sál s tradicí od roku 1992. Mladí profesionálové mají v oblibě bar James Dean v duchu amerických 50. let, zatímco Klubovna 2. patro zase nabízí oprýskanější atmosféru a nedbalou eleganci.

Český design se odjakživa těší vynikající pověsti, a pokud byste si rádi nějaký stylový kousek odvezli domů, současnou tvorbu předních českých designérů najdete v  Qubus Design . Šperky s českými granáty pak seženete v obchodech Granát Turnov nebo J. Drahoňovský STUDIO ŠPERK . Do obchodu J. Drahoňovského navíc nabízíme slevový kupon.

Letná, Praha 7

Mezi Pražany je Letná vyhlášená zejména pro svůj rozlehlý park , který je mekkou všech milovníků pikniků či in-line bruslí i maminek s kočárky. Tam, kde kdysi stávala socha Stalina, se dnes tyčí obrovský metronom a je odtud nádherný výhled na Staré Město – stejně jako ze sousední pivní zahrádky, kam si za pěkného počasí rozhodně musíte zajít na jedno.

Vedle zahrádky stojí honosný Letenský zámeček , ideální místo pro oběd venku na terase. A jestli vás láká pétanque, hned u zámečku se nachází hřiště. Mezi další dobré tipy na jídlo a pití patří oblíbené Bistro 8 , Café Letka , kde dělají skvělé snídaně, a  Bar Kobra , otevřený dlouho do noci.

Kdyby pršelo, můžete se vydat do Národního technického muzea , které najdete jen pár bloků odsud. Tohle muzeum nadchne i ty, kteří si s technikou nikdy moc nerozuměli. Jedním z jeho největších lákadel je velkolepá dopravní hala, věnovaná všemožným pozemským, námořním i leteckým dopravním prostředkům. Nenechte si ujít nádhernou sbírku českých aut.

A pokud se líp odreagujete při nakupování, zamiřte do nedaleké Veverkovy ulice. Její jižní část se totiž stala rájem nezávislých obchodů, jako je třeba showroom s oblečením Jakoby . Dnes už kultovní knihkupectví PageFive nabízí mimo jiné tituly v angličtině.

Menu