Areál Pražského hradu je bezpochyby nejvýznamnější historickou památkou České republiky. Politickým a náboženským sídlem je již od 9. století. Jde o rozsáhlý komplex paláců, kostelů, nádvoří a zahrad skýtajících impozantní výhled na Prahu.
v 9. století bylo na tomto vyvýšeném místě postaveno první dřevěné opevnění na ochranu sídla přemyslovských knížat vládnoucích Českému království. Uvnitř hradeb byly postaveny první kamenné stavby: kostel Panny Marie z 9. století, jehož zbytky jdou vidět za prosklenými okny v průchodu ze čtvrtého na druhé nádvoří, kostel a klášter sv. Jiří z 10. století, několikrát přestavěný, rotunda sv. Víta z 10. století, která stála přibližně v místech chóru dnešní katedrály.
Od té chvíle byl areál Pražského hradu politickým a náboženským centrem Prahy i Českého království. Samotný hrad, sídlo knížat, králů a císařů, byl v průběhu staletí rozšířen, především za vlády císaře Karla IV. (14. století), krále Vladislava Jagellonského (15./16. století), císaře Rudolfa II. Habsburského (16./17. století) a císařovny Marie-Terezie Habsburské (18. století). Po zániku Rakouska-Uherska v roce 1918 se Hrad stal sídlem prezidentů.
Dnes je Hrad oficiálním sídlem českých prezidentů. Náboženské stavby mají také svou podstatnou roli: současná katedrála sv. Víta je sídlem pražského arcibiskupství a ukrývá spoustu uměleckých a náboženských pokladů; bazilika sv. Jiří, pohřebiště několika přemyslovských panovníků, je jednou z nejkrásnějších románských památek v Praze.
klasický okruh interiérů: Chrám sv. Víta, Starý královský palác, basilika Sv. Jiří, Zlatá ulička (plné vstupné à 450 kč, audioprůvodce 350 kč + vratná záloha 500 kč, individuální prohlídka s průvodcem v českém jazyce 150 kč/os./1h) (r.2024)
dočasné výstavy, které stojí za vidění, jsou pravidelně pořádány v Jízdárně Pražského hradu
hradní zahrady (otevřené od dubna do konce října): Královská zahrada na severní straně (zdarma) a jižní terasové zahrady pod Pražským hradem vedoucí na Malou Stranu (plné vstupné 160 kč)(r.2024).