Staroměstský orloj

Gotické hodiny, které měří čas i postavení nebeských těles...

Staroměstský orloj vznikl v roce 1410 a řadí se tak k nejstarším přístrojům svého druhu v Evropě. Přes složité historické peripetie se do dnešních dnů zachoval jako unikátní svědectví středověkého technického umu i jedinečné umělecké dílo, které v sobě navrstvilo umělecké etapy od středověku po 20. století. Účelem orloje bylo měřit čas a k tomu zobrazovat postavení nebeských těles v rámci Ptolemaiovy sluneční soustavy, u níž je pozoruhodné, že se ve středu kompozice nenachází Slunce, nýbrž Země. Sestava ciferníků zachycuje východ i západ slunce, pohyb měsíce, přibližný kalendářní čas i postavení Slunce ve zvěrokruhu.

Pointou vyzvánění orloje je defilé apoštolů, kteří se každou hodinu objevují v okénkách nad ciferníky. Protiváhou naděje, kterou přítomnost světců vyvolává, jsou postavy po stranách orloje: boháč, který třese svým měšcem, marnivec, který se zhlíží v zrcadle, či mrazivá postava kostlivce, který během defilé apoštolů třese hodinami a připomíná tak dočasnost a marnost všeho lidského snažení. V dolní řadě postranních soch nalezneme postavy filozofa, který zkoumá tajemství světa, hvězdáře, studujícího nekonečnou oblohu, a kronikáře, který vzdoruje plynutí času tím, že vše podstatné zapisuje do své kroniky. Vedle světských postav zde nalezneme i monumentální sochu archanděla Michaela, který je opět zdrojem naděje a víry. Kamenosochařská výzdoba orloje vznikla převážně v 15. století. Překrásná kalendářní deska je dílem Josefa Mánesa z roku 1865. Postavy apoštolů musely být znovu vytvořeny po požáru radnice v květnu roku 1945.

 Kde
Staré Město | centrum
 Místo
Staré Město

K pražskému orloji se váže i legenda. Jeho autorem byl prý mistr Hanuš, kterého si v Praze za jeho unikátní dílo velice vážili. Když se však jednou pražští konšelé doslechli, že mistr chystá pro někoho jiného orloj nový, který bude ještě krásnější a rafinovanější, zhrozili se, že by pražský orloj přišel o svou jedinečnost a slávu. Nechali prý proto mistra Hanuše oslepit žhavým železem, aby na svém díle nemohl dále pracovat. Slepý mistr Hanuš se pak nechal přivést k orloji, aby se s ním rozloučil. V nestřeženém okamžiku se dotkl jeho mechanismu, který se náhle zastavil, a to přesně ve chvíli, kdy také Mistr Hanuš padl mrtvý k zemi. Trvalo pak prý celé generace, než se orloj opět podařilo rozběhnout.

Šárka, Avantgarde Prague
Personal tip avatar

Mohlo by se vám také líbit

main picture Grand tour Prague
Speciální nabídka
Prohlídky v malých skupináchProhlídky s průvodcemAvantgarde Prague doporučuje
Avantgarde Prague doporučuje
main picture 2 private petit tour prague czech republic czechia
Prohlídky s průvodcemSoukromý průvodce
5 Vieille ville de Prague
Prohlídky s průvodcemSoukromý průvodce
Menu