Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Na první pohled se zdá, že Rosinniho Popelka, komediální opera zkomponovaná podle pohádkové předlohy z konce 17. století, nemá dnes již čím překvapit. Když se však režie chopila Enikő Eszenyi, vznikla zcela neotřelá moderní inscenace, která si díky klasickému příběhu a kouzelné atmosféře Stavovského divadla uchovává pohádkový punc.
Ten příběh známe asi všichni: dobrotivé Popelce brání ve štěstí zlá macecha a dvě sestry, které se chtějí provdat za prince, a teprve zázrak jí umožní, aby zanechala věčného uklízení a stala se hvězdou večera, po níž zatouží samotný princ… V operní verzi ovšem místo macechy stojí zlý baron (v aktuální interpretaci rovněž amatérský hokejista) a skutečný princ, který se do Popelky zamiluje, původně vystupuje v roli princova podkoního. Jeho sluha Dandini je mezitím nastrčen do role prince a nechává o svou přízeň bojovat Popelčiny sestry, které domnělým podkoním – tedy skutečným princem – samozřejmě pohrdají…
Děj je novátorsky zasazen do současného prostředí: sestry jako by svým chováním a díky umnému nalíčení symbolizovaly omezenou white trash společnost, třebaže jsou dcerami šlechtice; princ-podkoní nosí koženou bundu a pod ní tričko s nápisem Limo Driver; příchod falešného prince na plac připomíná oslavu rock’n’rollových 60. let a Popelku na ples nepřiveze pár grošáků, nýbrž nablýskané bílé auto. Představení vás zaujme především neustálou akcí, tanečností a humornou rozverností, která je navíc ozvláštněna pantomimickými vložkami a jedním komediálním činoherním výstupem. Nic z toho však není na úkor pěveckých výkonů, které jednoznačně udržují laťku kvalitního operního provedení – což je také důvod, proč si inscenace může dovolit experimentovat jak s příběhem, tak s žánrem.
Opera o dvou dějstvích je nastudována v původním italském jazyce s českými a anglickými titulky. Provází Sbor a Orchestr ND.

Adresa

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních