Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy odpoledne
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Baletní pohádka podle světoznámé literární předlohy Hanse Christiana Andersena je inscenačně i libretně výsledkem spolupráce režisérského dua SKUTR a choreografa Jana Kodeta. Přestože se svým operním protějškem, Dvořákovou Rusalkou, sdílí téma nenaplněné lásky, vyznívá méně tragicky a čerpá z povznášejících aspektů melancholického příběhu.

V den, kdy se nejmladší dcera mořského krále poprvé vynoří nad hladinu, spatří prince, do něhož se hluboce zamiluje. Princova loď se potopí, ale víla prince zachrání a odnese jej na břeh, kde se ho vzápětí ujme neznámá dívka. Mořská víla se od své babičky dozví, že může získat lidskou duši, pokud si ji člověk vezme za ženu; kdyby se však od ní odvrátil k jiné ženě, víla by zemřela. Riziko přijme a vyhledá čarodějnici, která výměnou za její nádherný hlas, jejž musí víla obětovat, promění rybí ploutve v ladné ženské nohy. Když se víla objeví na pevnině a setká se s princem, skutečně ho zcela okouzlí, a tak spolu tráví nekonečné hodiny; netuší ovšem, že princ se již kdysi zamiloval do lidské dívky, která ho nalezla na břehu, a že král ho chce oženit právě s ní…

Malá mořská víla je nádherné fantaskní dílo ve všech tvůrčích směrech, jejichž souhra ji odlišuje od poněkud podbízivé disneyovské verze i od původní andersenovské pochmurnosti. Vedle mistrné choreografie, umně těžící z prvků moderního baletu a místy i orientálního tance, staví na čarovné scénické výpravě z dílny Jakuba Kopeckého a velice originální hudbě Zbyňka Matějů, jejíž síla tkví v empatickém propojení s baletními obrazy ponořenými do mystické zeleně vodní hlubiny. Tanec a orchestr doprovází reprodukované zpěvy nymf, které vás okamžitě přivábí do tajemné říše; cíleně disharmonické hudební party – evokující divou nepoddajnost moře – vyvažuje uklidňující zvuk harfy, jako stvořený k podtržení něžného baletu. Nadčasový příběh o lásce, kvůli níž se dokážeme vzdát všech drahocenností – i vlastního života.

Představení má dvě dějství. Vystupují tanečníci Baletu ND, doprovází Orchestr ND.

Adresa

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních