Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy odpoledne | navečer
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Opus magnum Maria Petipa, jednoho z největších choreografů baletní historie, zkomponovaný na libreto Sergeie Khudekova a doprovázený skladbami Ludwiga Minkuse. S citem pro potřeby současného publika i s úctou k originálu tragickou romanci ztvárnil a do Národního divadla uvedl Javier Torres.

Urozený bojovník Solor a chrámová tanečnice (bajadéra) Nikia si už jako děti slibují věčnou lásku a věrnost je provází do dospělosti. Jenže Solorův otec Rádža se rozhodne syna oženit s princeznou Gamzatti a po Nikii zase touží Bráhman (velekněz), který Rádžu obeznámí s věčnou přísahou dvou milenců. Jeho plán se však obrátí naruby: ve snaze poštvat otce proti synovi způsobí, že Rádža chce namísto toho odstranit Nikii. Ta má zatančit na svatbě, netušíc, že jde ve skutečnosti o sňatek Gamzatti se Solorem, který se k němu – zejména pod vlivem své matky – nakonec uvolil. Nikia je na svatbě otrávena, a přestože Bráhman přispěchá s protijedem a Solor si znovu uvědomí svou lásku k ní, ona se rozhodne raději zemřít…

La Bayadère je velkolepé představení, které zasazuje příběh několika málo postav do bohatého výpravného rámce. Na scéně se vystřídají palácové prostory vyzdobené precizní dekorací, úžasné horské výjevy i prostá čerň pozadí, z něhož se v dechberoucím obrazu druhého dějství zvolna vynořují řady baletek-bajadér v něžných bílých úborech. Kostýmní provedení zcela podtrhuje atmosféru: elegicky křehký výraz Nikie stejně jako majestát mocných i svatební okázalost, která hýří pestrobarevností tanečníků. Také tanec osciluje mezi bujarými až pompézními čísly, vyjadřujícími rozmarnost aristokratů, a velice jemným komorním baletem osamělé Nikie či rozervaného Solora. Skvělé propojení pohybového a výtvarného ztvárnění kulminuje v obrazech, ve kterých plameny rozhněvaných bohů pohlcují Rádžův palác a přízrak padlé Nikie zve Solora do zásvětní říše, kde se přísaha milenců konečně naplní. Po fascinaci neuvěřitelnými kreacemi, provázejícími celé představení, vás nakonec uchvátí melancholické rozechvění z lásky, která přesahuje pomíjivé osudy světa.

Představení má dvě dějství. Účinkuje Orchestr Státní opery.

Adresa

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních