Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Mozartova poslední opera z roku 1791 je napsána na libreto Emanuela Schikanedera, kterého se skladatelem pojilo členství v tajemné zednářské společnosti. Přestože je protkána mystickou symbolikou, svou pohádkovou atmosférou okamžitě oslovila široké vídeňské publikum a již rok nato měla pražskou premiéru. Pro současné jeviště Stavovského divadla ji zrežíroval Vladimír Morávek.

Příběh se vyznačuje na poměry žánru nezvyklou pestrostí. Ústřední osu tvoří dvojice hrdinů, princ Tamino a ptáčník Papageno, kteří se poté, co je Tamino zachráněn před velikým hadem třemi dámami Královny noci, vydají vysvobodit z područí vládce Sarastra její půvabnou dceru Paminu. Zprvu netuší, že Sarastro je ve skutečnosti spravedlivý muž, který dívku skrývá před neblahým vlivem její zlovolné matky. Než se s ním setkají, jsou napadeni družinou mrzkého Monostata, Sarastrova sluhy, který se neúspěšně snaží svést Paminu; pomocí kouzelné flétny a kouzelné zvonkohry, darovaných od tří dam, však hrdinové vyváznou a záhy k nim slavnostně přistoupí Sarastro. Rozhodne se přijmout oba muže do sluneční svatyně, kde se setkají se svými vyvolenými – Tamino s Paminou a Papageno s vysněnou ptačí ženou Papagenou –, avšak nejprve musejí projít třemi iniciačními zkouškami…

Dostát nárokům díla, korunujícího nesmrtelný Mozartův repertoár, je úkol vyžadující bohatou obrazotvornost a věrnost symbolickému duchu předlohy, což současná inscenace splňuje na jedničku. Pozadí jeviště střídavě vyplňují veliké poutavé ilustrace, podtrhující jednotlivá dějová témata a zároveň vnášející do hry poněkud surrealistický nádech. Místy strašidelnou a potemnělou atmosféru kolem Královny noci – vizuálně nejuhrančivější postavy večera – a její družiny vyvažují Papagenovy zlehčující výstupy, kterým ale nechybí ani velice lidský, až dojemný tón; především je to však práce světel provázející Sarastrův part, která skvěle kontrastuje se záludnými nočními motivy. Kouzelná flétna vám nabízí perfektní souhru strhující podívané po scénické i kostýmní stránce, pěvecko-dramatického provedení a hudebního prožitku ze skladeb nejgeniálnějšího skladatele 18. století.

Opera o dvou dějstvích je nastudována v původním německém jazyce s českými a anglickými titulky. Provází Sbor a Orchestr ND.

Adresa

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních