Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Meziválečná opera česko-rakouského skladatele Ernsta Kreneka vybočuje z klasického kánonu, ale není ani dílem současnosti: balancuje mezi dobou německého novoromantismu a érou nově přicházejícího jazzu, stojíc tak na přelomu starého a nového světa. Krenek, jenž je i autorem libreta, slavil s dílem bouřlivý úspěch, dokud nebylo jakožto „zvrhlé“ zakázáno nacisty. V nynější inscenaci Davida Drábka pro jeviště Národního divadla si lze vychutnat hudební i vizuální pestrost expresionisticky laděné hry.

Poměrně spletitý příběh se točí hlavně kolem romantického skladatele Maxe, černošského muzikanta Jonnyho a operní pěvkyně Anity. Nostalgický Max hledá útěchu u alpského ledovce a seznamuje se zde s Anitou, která má vystupovat v jeho nadcházející opeře; zamiluje se do ní, avšak ona musí odjet zpívat do Paříže. V pařížském hotelu se nechá svést živelným Jonnym i oslnivým houslistou Daniellem, jenž touží po její přízni, kterou mu ale Anita odepře, protože miluje Maxe. Dotčený Daniello se uchýlí k záludnému plánu, jímž chce Maxe s Anitou znesvářit, a zatahuje do něho i novou Anitinu služebnou Yvonne. Souběžně se Jonny, který žárlí na Daniellovy hudební úspěchy, vkrade do jeho hotelového pokoje a ukradne mu drahocenné housle; protože by však byl hned odhalen, strčí je do Anitina pouzdra na banjo. Jakmile se Anita s Yvonne navracejí do Alp, Jonny je v tajnosti následuje, jenže sotva se krádež provalí, vydá se týmž směrem i Daniello s kordonem policistů…

Drábkovi se podařilo vytvořit dynamické představení pracující jak s melancholickými, introspektivními motivy reprezentovanými především dlouhými (a pěvecky vynikajícími) party Jonathana Stoughtona v roli Maxe, tak s exoticky tanečními a showmanskými výstupy Jiřího Rajniše v roli Jonnyho. Originál oživuje dadaistickými kousky (rozverní trpaslíci, lední medvěd a baletící veverka), ve druhém dějství dojde dokonce na slow motion scénu jako vystřiženou z amerického akčního filmu; hravou scénickou výpravu korunuje závěrečný obraz s průřezem skutečného vlaku. Původní Maxova sentimentalita se nakonec – v upomínce na Anitina slova, že zdroj opravdového štěstí musíme hledat ve svém nitru – přetavuje v odhodlání důstojně čelit všem výzvám, načež hra kulminuje v oslavě světlých zítřků i Jonnyho vítězství, které symbolizuje epochu otevřených možností. Toužíte-li po moderní opeře v odlehčeném tanečním stylu, pak vás Jonny strhne a nepustí.

Opera o dvou dějstvích je nastudována v původní němčině s českými a anglickými titulky. Působí Sbor a Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních