Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy v poledne | navečer
Kde? Hudební divadlo Karlín

Hlavní popis

Humperdinckovo dílo z konce 19. století, zkomponované na motivy proslulého příběhu bratří Grimmů, se do světového operního povědomí zapsalo svým neobvyklým spojením wagnerovské techniky a německého folklóru. Divadelník a výtvarník Matěj Forman opeře vdechl nový život, když její protagonisty zasadil do tajuplného cirkusového světa, a učinil ji dostatečně atraktivní i pro současného (dětského) diváka. Původní německé libreto, adaptované Formanem pro současnou inscenaci, nově přebásnil do českého jazyka Radek Malý.

Hlavními hrdiny poupraveného klasického příběhu jsou děti kočovných komediantů Jeníček a Mařenka. Když dostanou na starost úklid po představení, začnou si místo toho s rekvizitami a kostýmy hrát, načež je rozzlobená maminka pošle do lesa nasbírat dříví. Tam zabloudí, a když se zešeří a přepadne je strach, zjeví se jim spanilá víla, která je uspí a snese na ně příjemné sny. Druhý den přicházejí k tajemné perníkové chaloupce, ale místo aby se vrátili domů, začnou z ní ujídat sladkosti a vtom se před nimi objeví ježibaba. Oba začaruje a chystá se je vykrmit, aby je pak mohla ve své kouzelné peci proměnit v perník. Když chce ale vlákat Mařenku do pece, malá komediantka hraje, že neumí do pece správně vlézt; ježibaba dovnitř vleze místo ní, Mařenka ji tam zavře a spolu s Jeníčkem vysvobodí děti zakleté v perník. To už přicházejí i maminka s tatínkem, kteří se je vydali hledat, a vše šťastně končí.

Jako v reminiscenci na genezi Humperdinckovy opery, jejíž první písně byly složeny pro loutkové představení jeho malé neteře, je hlavní dvojice na mnoha místech ztvárněna vedle herců též loutkami (ovládanými právě samotnými herci-zpěváky). Představení dále z klasického operního schématu vytrhují jak různé cirkusové kousky v průběhu hry, tak akrobatické číslo na improvizované scéně vyplňující přestávku mezi dějstvími. Forman jako spoluautor scény zúročil mnohaletou výtvarnickou zkušenost a výsledkem je vskutku čarovná podívaná, která svou osobitou poetikou osloví i nejednoho dospělého diváka. Skladatelův svébytný styl, balancující na pomezí komorní pohádky a velkolepých vzletů, vás ujistí, že hudba tu není na posledním místě – vždyť sám Richard Strauss ji označil za mistrovský kus.

Opera o třech dějstvích je nastudována v českém jazyce s anglickými a českými titulky. Provází Orchestr ND a Kühnův dětský sbor.

Kam se dostavit:

Hudební divadlo Karlín Křižíkova 283/10 Praha 8 – Karlín 186 00

Zkušenosti ostatních