Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Beethovenovo jediné operní dílo, složené na libreto Josepha Sonnleithnera, se za skladatelova života zprvu sice nesetkalo s příznivým kritickým přijetím, avšak to je již dávnou minulostí – a dnešní pojetí na jevišti Stavovského divadla (kde ostatně došlo i k tuzemské historické premiéře) v režii Very Nemirovy je toho živým dokladem.

Relativně prostý děj se soustředí kolem postavy Fidelia, za něhož se má provdat s požehnáním svého otce, žalářníka Rocca, sličná Marcellina. Za Fideliovou umně nastrojenou mužskou tváří se však skrývá Leonora, která si v roli Fidelia od Rocca vyprosí, aby směla nosit vězňům jídlo. Nad věznicí bdí krutý guvernér don Pizzaro, jenž před dvěma lety nespravedlivě uvrhl do žaláře Leonořina manžela Florestana a nyní usiluje – s neochotnou pomocí Rocca – o jeho vraždu. Na kontrolu věznice má totiž přijet ministr don Fernando, jemuž je uvěznění Florestana utajeno...

Narativní obsah je však podřízen vlastnímu hudebně-dramatickému ztvárnění, které ožívá mimo jiné v bravurním basbarytonu Sebastiana Holecka (don Pizzaro) či sopránu Melanie Diener (Fidelio/Leonora). O tom, že Fidelia lze pojmout s experimentální nadsázkou, svědčí moderní kostýmy všedního dojmu a takřka industriální scénografie v podání Ulrika Kunze, stejně jako několik nečekaných humorných vložek. Instrumentální složka, v současné inscenaci zajištěná Orchestrem Státní opery pod vedením Andrease Sebastiana Weisera, vás ani v nejtíživějších chvílích neuvede do melancholických nálad, ale nechá vás nadějně povznesené. Neboť celkové vyznění hry je vzdáleno tragické rozervanosti a na místo spletitých zvratů se druhé dějství proměňuje v ódu na manželství, spravedlnost a všelidské bratrství.

Opera je nastudována v původním německém znění s anglickými a českými titulky.

Adresa

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních