Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Nová scéna Národního divadla

Hlavní popis

Druhá opera současného skladatele a libretisty Miloše Štědroně se zaměřuje na životní příběh jednoho z největších českých spisovatelů Bohumila Hrabala. Ve spolupráci s režisérkou Lindou Keprtovou vzniklo pro jeviště Nové scény představení současně veselé i melancholické, citlivé, ale bez idealistických iluzí o umělcově mnohovrstevné osobnosti.

Autoři díla vytvořili osobitý narativ, který s pomocí rozmanitých hudebních žánrů vykresluje významné okamžiky Hrabalova života, aniž by jej jakkoli zjednodušoval a dovoloval jej soudit z jediné perspektivy; koláži jako principu Hrabalova díla odpovídá též forma představení. Vybrané momenty jsou sledovány na pozadí vztahů se ženami, které měly na spisovatele citelný vliv: s jeho matkou, manželkou Pipsi a Múzou ve dvou podobách – s tváří americké bohemistky Dubenky i smyslné Cikánky. Hrabala přitom sledujeme jako mladičkého žáka, který ze školy nosil samé pětky (a dokonce i z češtiny!), jako absolventa právnických studií i jako autora, nad jehož dílem rokují komunističtí funkcionáři. Scény však na místo přesné popisnosti sázejí na velice jemné vyjádření atmosféry a na živou evokaci toho, jak se asi mohl spisovatel cítit ve své vlastní kůži.

Nápaditou dramaturgii uvádí do života neotřelé zhudebnění nesoucí se v duchu moderní vážné hudby, jazzu, swingu, rock-and-rollu i experimentálních disonantních prvků. Představení je od začátku až do konce vyplněno pohybem a tanečními choreografiemi, kterých se účastní sami zpěváci, a i díky chytlavým písním (popěvek „Bohoušku, Bogane, neříkej, že ne“ vyznívá už nyní přímo kultovně) a celkovému spádu se podobá spíše muzikálovému filmu než klasické opeře. Barytonista Roman Jákl se postavy Hrabala zhostil s neuvěřitelnou sugestivností, takže se chvílemi může zdát, že se před námi zhmotnil sám pábitel, aby nám předal něco ze své životní zkušenosti. Ať už jste nebo nejste čtenáři Hrabalových děl, Don Hrabal vás zavede do fascinujícího světa, z něhož se zrodily.

Opera o jednom dějství je nastudována v českém jazyce s anglickými a českými titulky. Provází Orchestr a Sbor ND.

Kam se dostavit:

Nová scéna Národního divadla Národní 1393/4 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních