Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Mozartova „opera všech oper“ na libreto Lorenza de Ponte je neodmyslitelně spjata s Prahou: k její historické premiéře došlo roku 1787 ve Stavovském divadle, kde se skladatel – po neúspěchu v rodné Vídni – dočkal bouřlivých ovací již s Figarovou svatbou. Mozartův výrok, že jeho Pražené mu rozumějí, potvrzuje i soudobá adaptace skvělého režisérského tandemu SKUTR.

Hrdinou košatého příběhu je proslulý svůdník don Giovanni, jehož v první scéně přistihujeme, kterak se pod rouškou noci snaží násilím získat komturovu dceru Annu. Když jí otec přispěchá na pomoc, Giovanni jej v souboji zabije a posléze prchne. Anna vzápětí zapřísahá svého snoubence, aby pomstil otcovu smrt. Giovanni však neustává ve svých dobrodružstvích: když narazí na milence Masetta a Zerlinu, kteří se chystají ke svatbě, rozhodne se Zerlinu od jejího milého odloučit, v čemž mu pomáhá věčně reptající, nicméně věrný sluha Leporello. Na bále, který uspořádá ve svém domě a na který oba dva pozve, se objeví též maskovaná Anna se svým snoubencem. Jakmile dona usvědčí a společně s Masettem ho chtějí potrestat, svede don vinu na Leporella a uteče. Vbrzku už si vyhledává novou oběť, pomsta a trest jsou mu však v patách a tentokrát mají mnohem děsivější tvář, než by mohl očekávat…

Podtitul opery – Potrestaný prostopášník – napovídá, že autor nechtěl, abychom se s hlavním protagonistou identifikovali. Současná inscenace, snad i díky výborně zakomponovaným a nepodbízivým tanečním vložkám, podtrhuje dvojznačný ráz Giovanniho osobnosti a tím i celé hry: na jedné straně víme, co je špatně – kupříkladu již úvodní vyobrazení sexuální agresivity nás nenechá na pochybách –, a přece nás donova živelnost čímsi vábí i rozechvívá. Giovanniho touha poznat esenci ženství skrze nesmírné spektrum konkrétních žen nás může znechucovat nebo minimálně zneklidňovat, ale současně na nás dýchá jedinečná tragičnost jeho osudu, tkvící v neustálém soužení, jež je umně zastíráno rozšafností a spontaneitou. Mozartova hudba tuto ambivalenci utrpení a radosti dokonale ztělesňuje: pod líbivou a místy snad pozlátkovou tváří ukrývá hlubší roviny smyslu, které nás zas a znovu nutí k přehodnocování dobra a zla. Představení, jež vás rozhodně nenechá odejít v tomtéž rozpoložení, v jakém jste přišli.

Opera o dvou dějstvích je nastudována v původní italštině s českými a anglickými titulky. Provází Orchestr, Sbor a Balet ND.

Kam se dostavit:

Stavovské divadlo Železná Praha 1 – Staré Město 110 00

Zkušenosti ostatních