Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Opera Carmen o nezkrotné cikánce je nejproslulejším dílem francouzského skladatele George Bizeta. I když tehdejší kritika přijala toto dílo stejně vlažně jako jeho ostatní opery, v budoucnu se stala Bizetova Carmen oceňovaným dílem jako most mezi tradiční, komickou operou a operou vérité.

Děj opery, založený na stejnojmenné novele Prospera Mériméea, je zasazený do španělské Sevilly. V nuzném prostředí továrních dělnic, noční prostituce, důstojnických pitek a hrdinských toreadorských zápasů tu spřádá cikánka Carmen své láskyplné pasti. Když se rozhodne svést desátníka Dona Josého, vzorného syna pomýšlejícího na sňatek s cudnou vesnickou dívkou Micaëlou, povede se jí ho odloudit a svést na scestí. Tím rozpoutá sérii destruktivních událostí, které v dramatickém sledu vedou k tragickému konci.

Bizetova Carmen dodnes okouzluje posluchače troufalostí hlavní hrdinky a silou vášně, která se projevuje v populárních hudebních motivech opery, plné jižanské horkokrevnosti, tance a kastanět.

Carmen v nastudování Národního divadla se nepouští do postmoderních extravagancí, ale naopak vám nabízí profesionální, klasické zpracovaní v historických kostýmech a s dobovou výpravou. Skvělé hudební výkony orchestru, Kühnova dětského sboru a hlavních protagonistů se díky tomu dostávají do popředí a vytvářejí prostor pro hlavní představitelku, suverénní Andreu Tögel Kalivodovou. Carmen v jejím pojetí vyniká sebejistou ženskou hrdostí a drzým, nespoutaným šarmem a diváka příjemně svádí a inspiruje svou nekompromisní osobní svobodou.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních