Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

„Egyptská opera“, již mnozí považují za vrchol Verdiho tvorby, se řadí k největším skvostům světové hudebně-divadelní scény. Vznikla na libreto Antonia Ghislanzoniho, ovšem silně inspirována příběhem francouzského egyptologa Augusta Marietta, který se významně podílel i na dalším formování inscenace – rovněž díky němu mohlo roku 1871 dojít k historické premiéře v Káhirské opeře, kde představení sklidilo bouřlivý potlesk.

Egypt ohrožují vojska etiopského krále Amonasra, jehož dceru Aidu drží faraon v zajetí. Velitel stráže Radam touží vést egyptské bojovníky do bitvy, aby mohl získat slávu i ruku Aidy žijící na faraonově dvoře; jeho již přitom miluje egyptská princezna Amneris, kterou vůči krásné otrokyni uchvátí žárlivost. Jakmile je Radam jmenován vojevůdcem, poráží Etiopany, přivádí zajatého Amonasra a jakožto budoucí manžel Amneris je prohlášen za následníka trůnu. Mezitím se Amonasro shledává se svou dcerou a nabádá ji, aby od Radama zjistila, kterou nestřeženou cestou by jeho vojska mohla podruhé napadnout Egypt. Když Aida po prvotním odmítání otcovu naléhání podlehne, přiměje Radama, aby jí cestu vyzradil, a poté s ním chce ze země utéci. Posléze si však Radam uvědomí svou zradu, a třebaže Aidě a Amonasrovi pomůže prchnout, sám se dobrovolně vydává kněžskému soudu…

Verdi je bezesporu jedním z největších operních vypravěčů a exotický příběh o tragické lásce, důstojnosti a nezlomné cti oslovuje dodnes. Současná adaptace v režii Steffena Pionteka je zcela věrná originálu, neexperimentuje a místo toho sází na monumentální scénickou výpravu, klasicky stylizované kostýmy a zaměřuje se na precizní hudební provedení. I přes dramatickou působivost a dynamický náboj, kterým tvůrce obdařil zejména postavu temperamentní, pomstychtivé a nakonec litující Amneris, je Aida v prvé řadě hudebním dílem: potvrzuje to již překrásná předehra, evokující vstup do zcela jiného světa, a dále množství nezapomenutelných árií i mohutné sborové party. Na jevišti Národního divadla tak máte možnost zhlédnout ryzí démant operní tradice.

Opera o čtyřech dějstvích je nastudována v italském originále s českými a anglickými titulky. Provází Orchestr a Sbor ND, Balet Opery ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních