Pinkasova synagoga je součástí Židovského muzea v Praze a od poloviny minulého století slouží jako památník českým židovským obětem holocaustu. Vnitřní zdi synagogy jsou popsány přibližně 80 000 jmény českých židů, kteří nepřežili nacistické vyvražďování za 2. světové války. Jména jsou řazena abecedně podle jednotlivých českých obcí a ve většině případů je doprovází dva časové údaje: datum narození a datum poslední dostupné zprávy o daném člověku. Tragičnost osudu židovského obyvatelstva umocňuje velice dojemná výstava kreseb dětí z Terezína.
Pozdně gotická a renesanční Pinkasova synagoga stojí v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. V roce 1535 ji pro svou rodinu nechal postavit Aron Mešulam Horovic z významné pražské židovské rodiny Horoviců. Současná podoba synagogy vzešla z četných stavebních úprav, z nichž některé bylo nutné provést kvůli častým záplavám, jimž synagoga v minulosti podléhala.
Pinkasova synagoga je stále aktivní. Pražské reformní židovské komunity v ní slaví některé významné židovské svátky.
Tuto synagogu je také možné navštívit s naším průvodcem v rámci soukromé komentované prohlídky pražských synagog v češtině. Formou výkladu se tak dozvíte mnohem více o historii českých židů, jejich tradicích a každodenním životě a budete moct klást dotazy, které Vám vyvstanou během prohlídky.
Dobré vědět
Vstupenka do Pinkasovy synagogy se nedá koupit samostatně. Lze ji navštívit pouze v rámci vstupenky opravňující ke vstupu do Španělské synagogy, Maiselovy synagogy a na Starý židovský hřbitov. Stejně jako ostatní objekty Židovského muzea je otevřena každý den kromě soboty.