Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Nejslavnější opera italského skladatele Umberta Giordana z konce 19. století patří k vrcholům historického hudebního dramatu a může se pyšnit zcela původním, literárně vytříbeným libretem z pera Luigiho Illica. Přestože Velká francouzská revoluce dlouho patřila k nekriticky přijímaným událostem, oba umělci se oprostili od iluzí a na pozadí nešťastné romance vykreslili hrůznost Robespierrova revolučního režimu. Po více než stoleté inscenační odmlce následující po české premiéře roku 1897 se nové adaptace pro jeviště Národního divadla ujal režisér Michal Dočekal.

Hlavními hrdiny příběhu jsou poeta André Chénier, sluha Gérard a aristokratka Maddalena. První dějství nás přivádí na večírek francouzské hraběnky, na nějž jsou pozváni i tři umělci – mezi nimi hrdý Chénier, který zde pronese ódu na všeobjímající lásku a soucit. Přestože přítomné šlechtě báseň nepřipadá dostatečně dvorská, zaujme hraběnčinu dceru Maddalenu, která se do básníka zamiluje; jenže po Maddaleně již tajně touží sluha Gérard, který je propuštěn poté, co na večírek přitáhne dav ubožáků. V dalším dějství již vládne Revoluce, Gérard je nyní významným představitelem režimu a Maddalena je pro svůj původ pronásledována. Chénier mezitím dostává dopisy od neznámé ženy, a třebaže ho přítel varuje, aby odjel ze země, rozhodne se zůstat a ženu poznat. Setkává se tak po letech s Maddalenou, přijímá její žádost o ochranu a nadšeně jí opětuje lásku. Je však sledován Gérardovým špehem, jenž na místo přivádí svého pána, kterého Chénier v následném souboji sice odrazí a zraní, ale tím už je jeho ortel vynesen…

Předností této opery je bezesporu výjimečně působivé drama: děj se ve své plastičnosti a spádu podobá spíše činohernímu kusu, ačkoli Giordanovy melodie nijak nezaostávají – pouze se vědomě řídí narativní linkou. O hudebnosti nicméně svědčí řada procítěných duetů a recitativů, z nichž vyčnívá především Chénierova básnická exaltace v prvním dějství v podání vynikajícího světového tenoristy Martina Muehleho. Kostýmy zachovávají věrnost době, jejíž ponurost akcentuje i scéna charakterizovaná jakousi chladnou velkolepostí, kterou doplňují moderní industriální prvky; vizuální korunou je řada strašidelných obrazů znázorňujících revolučního vůdce jako kostlivce. Andrea Chénier podává přesvědčivou výpověď o tom, že i ty nejctnostnější ideály mohou být zbaveny smyslu, pokud nemají svůj základ v lásce. A třebaže láska je zde přivedena pod gilotinu, nic vás nenechá na pochybách, že duchovně triumfuje ona.

Opera o čtyřech dějstvích je nastudována v italském originále s českými a anglickými titulky. Provází Sbor a Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních