Uměleckoprůmyslové museum

Uměleckoprůmyslové museum v Praze se zabývá dějinami českého a zahraničního užitého umění, designu, knižní kultury, fotografií a oděvní tvorbou. Hlavní budova muzea byla v listopadu 2017 znovuotevřena po rozsáhlé tříleté rekonstrukci, která se týkala především interiérů a přilehlé zahrady. Nyní tedy nabízí krásné zrestaurované sály, využívané jak pro stálou expozici, tak na krátkodobé výstavy, věnující se designu, užitému umění i architektuře. Aktuální seznam výstav najdete zde.

Budova muzea byla postavena na konci 19. století architektem Josefem Schulzem ve stylu neorenesance. O inspiraci italskou renesancí svědčí zdobené průčelí s členitými střechami. Vstup do muzea vede přes zahradu, která je po rekonstrukci citlivě uvedena do původního stavu. Poté projdete přes moderně pojednanou recepci a pokladnu, až se dostanete ke schodišti s bohatou štukovou výzdobou a výmalbou. Tu můžete obdivovat po celou dobu stoupání do čtyř pater muzea.

Součástí muzea je také knihovna, která je největší českou veřejnou knihovnou, zaměřenou na umění, architekturu a design. Původní stylovou kavárnu, která byla hojně navštěvována studenty ze sousední Filozofické fakulty a Vysoké školy uměleckoprůmyslové, vystřídal, možná více na turisty zaměřený, café restaurant Času dost, kde si kromě kávy můžete dát i teplé jídlo.

V muzejním obchodu, který spravuje společnost Modernista, najdete mnoho odborných knih a časopisů o designu a užitém umění, ale také celou řadu replik originálů předmětů zastoupených ve sbírkách muzea od dřevěných hraček slavného českého designéra Ladislava Sutnara po kopie kubistického porcelánu. K mání jsou zde také předměty současných českých designérů.

Alicia, Avantgarde Prague
Personal tip avatar
Menu