Snad každý ví, že v této klasicistní budově z konce 18. století pracoval i sám hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart. Skladatel zde osobně dirigoval své opery. Scéna dnes spadá pod Národní divadlo, působí zde činoherní i operní soubor a repertoár se k Mozartově odkazu hrdě hlásí.
Toto divadlo vévodí Ovocném trhu a sousedí s historickým Karolinem. Za svůj vznik divadlo vděčí velkému mecenáši a vlastenci hraběti Františku Antonínu Nostic-Rieneckovi. Původně se dokonce jmenovalo Hraběcí Nosticovo divadlo. Stavitelem klasicistní budovy, která se dochovala prakticky v původním stavu, byl Anton Haffenecker. Klasicistní je také výzdoba interiéru, která odkazuje především k řecké mytologii. To je dáno hlavně tím, že původně šlo o scénu německou. Národní divadlo, otevřené o sto let později, bylo naopak scénou ryze českou a zdobí jej výjevy z mytologie slovanské.
Nosticovo divadlo bylo otevřeno roku 1783 a už o čtyři roky později zde W. A. Mozart osobně dirigoval svou operu Figarova svatba. Figaro měl obrovský úspěch, což Mozartovi zalichotilo, a tak pro českou metropoli napsal operu Don Giovanni. Premiéra se zde konala v roce 1787. Divadlo se odkazu Mozarta drží dodnes. Přispěl k tomu též oscarový film Amadeus, který režisér Miloš Forman natáčel mimo jiné i v prostorách Stavovského divadla.
Na prknech divadla se nejdříve hrálo německy i česky. Od roku 1862 až do vzniku Československa zde ovšem působil pouze německý soubor. V období komunistického režimu neslo divadlo jméno autora textu české hymny Josefa Kajetána Tyla, ale po roce 1989 se vrátilo k názvu Stavovské divadlo.