main picture 1 exchange offices prague czech republic czechia

Směnárny v Praze

Směna peněz v Praze

Směnit peníze bývá obvykle výhodnější v zemi, jejíž měnu chcete získat. To platí i pro cizince cestující do České republiky. Směnu valut za české koruny mohou v Praze provést buď v bankách, nebo v pouličních kamenných směnárnách.

Upozornění: Cizincům rozhodně nedoporučujeme směňovat peníze ve směnárnách na letišti Václava Havla. Kurz, který aplikují, je ve většině případů velmi nevýhodný.

Výhodné je před příletem do Prahy si objednat transfer z letiště do hotelu . Na letišti pak není potřeba žádné hotovosti. Tu si je možné opatřit v klidu, bez zavazadel a za solidních podmínek až ve městě.

Nedoporučujeme směňovat peníze ve směnárnách nacházejících se v turistických částech města (Václavské a Staroměstské náměstí, Karlova a Celetná ulice). Mívají buď velice nevýhodný kurz, nebo vysokou poplatky, v horším případě dokonce obojí.

Podvodné směnárny zákazníka klamou nekalou praktikou. Na kurzovních tabulích vyvěšují prodejní kurz namísto nákupního . Je třeba být obezřetný, protože zákon jim bohužel umožňuje zamítnout storno transakce, pokud již vydané peníze byly převzaty.

Postupy bank sice nejsou podvodné jako jednání nekalých směnáren, ale neznamená to automaticky, že se jejich návštěva vyplatí. Banky totiž zpravidla mívají oproti poctivým směnárnám méně výhodný kurz.

Uvádíme proto několik poctivých pražských směnáren, které mají výhodný kurz a v nichž nehrozí žádné nepříjemné překvapení:

  • Směnárna Exchange se nachází v těsné blízkosti Staroměstského náměstí, na rohu náměstí Franze Kafky a ulic Maiselova a Kaprova. Tato směnárna si neúčtuje poplatky a směnný kurz denně upravuje podle kurzu České národní banky. Není proto divu, že se před jejím vchodem tvoří čekací fronty.

Postranní vchod z Kaprovy ulice je určen pro ty, kdo potřebují směnit české koruny za valuty.

  • Mezi prověřené, výhodné a poctivé směnárny patří také síť směnáren společnosti Huspak . Pobočky této směnárenské sítě se nacházejí na frekventovaných místech na Starém a Novém Městě:

  • Perlová 10, Praha 1 – Staré Město, otevřeno denně od 8:00 do 20:00

  • Národní 43, Praha 1 – Staré Město, otevřeno denně od 8:00 do 20:00
  • Václavské náměstí 28, Praha 1 – Nové Město, otevřeno denně od 9:00 do 19:00
  • Jindřišská 18, Praha 1 – Nové Město, otevřeno denně od 9:00 do 19:00
  • Panská 1, Praha 1 – Nové Město, otevřeno denně od 8:00 do 20:00

Nakonec důležité upozornění! Nikdy si nesměňujte peníze na ulici! Pokud se tedy nechcete stát obětí nikterak rafinovaného podvodu.

Funguje to tak, že člověk postávající v blízkosti kamenných směnáren vám nabízí na první pohled velice výhodný kurz pro směnu zahraniční měny za české koruny. Následně ale místo českých korun obdržíte bankovky nějakého zcela jiného státu. Nominální hodnoty odpovídají, nicméně jejich kupní síla je oproti české koruně výrazně nižší.

Přestože na tuto praktiku upozorňujeme, kde se dá, každý měsíc narazíme nejméně na jednoho nešťastníka, který se nechal vidinou zdánlivě výhodné transakce napálit.

Menu