Reduta

Reduta je spolu s klubem AghaRTA pro mnohé tím nejznámějším pražským jazzovým klubem, a to díky její dlouholeté historii. Otevřela v roce 1957, tudíž je nejstarším jazzovým podnikem v Česku. Dřív se v ní konala také divadelní představení a mimochodem se tu poprvé v české historii hrálo černé divadlo.

Začátky však Reduta neměla lehké, protože 50. léta a komunismus jazzu nepřály. Jazz byl totiž komunisty považován za nástroj imperialismu. Mladí jazzoví nadšenci proto hledali místo, kde by se své zálibě mohli nerušeně oddávat. Podle dobových pramenů našel v roce 1957 basista Jan Arnet prostor v budově na Národní třídě. V suterénu byl opuštěný objekt, který se pro založení jazzového klubu ukázal jako ideální.

V historii podniku jsou zapsána jména skutečně hvězdných hudebníků: vystupovali zde Louis Armstrong, Tony Scott, B. B. King, Wynton Marsalis, Chick Corea, Dee Bridgewater či Glen Miller Orchestra a také tu se svými divadelními představeními hostovali třeba mim Marcel Marceau. Mezi slavnými návštěvníky figurují jména českých i zahraničních prezidentů. Z těch českých sem rád chodil Václav Havel nebo Václav Klaus. V roce 1994 si tu zahrál tehdejší americký prezident a velký milovník jazzu Bill Clinton.

Dnes klub často hostí koncerty zahraničních kapel a sólistů, ale vejde se sem rovněž big band. Na programu tak uvidíte současná jazzová tria i 42členný American Youth Jazz Orchestra. Mladí jazzmani tu mohou vystupovat v rámci série studentských koncertů Youth Stage.

Navzdory tomu, že se Reduta nachází v turistickém centru Prahy a že se těší velké oblibě mezi turisty, se nestala pastí na turisty. Nerezignovala na slušné chování k návštěvníkům ani na umělecké kvality jazzové produkce. V Redutě se k jazzu nepřistupuje pouze jako k hudební kulise, která má doprovodit chutnou večeři. Redutě leží na srdci, aby se kvalitní jazz dále rozvíjel, proto se tu pořádají soutěže pro hudební talenty.

 Kde
centrum | Nové Město
 Typ zařízení
naše srdcovky | jazzový klub
 Cenová hladina
$$
Wi-Fi zdarma

Pokud by vám jazz přece jen nevyhovoval anebo jste přišli v době, kdy je klub zaplněn, hned vedle sídlí rockový klub Rock Café – tam si u horního baru na drink sednete skoro určitě.

Jan, Avantgarde Prague
Personal tip avatar
Menu