Nová scéna Národního divadla

Nová scéna je moderní sestra původní neorenesanční budovy Národního divadla. Už dlouhá léta zde sídlí světoznámá Laterna magika, první multimediální divadlo na světě. V nabídce je však i klasická činohra, balet nebo opera.

Myšlenka na vybudování Nové scény se objevila již po konci druhé světové války. Nakonec se ale nápad stal skutečností až v roce 1983, kdy se realizoval návrh architekta Karla Pragera. Tři budovy Nové scény vytváří společně s původním Národním divadlem uzavřenou piazzettu, které se od roku 2016 nově říká podle prvního českého prezidenta „náměstí Václava Havla“. Pokud je na piazzettě nápadně rušno, nebojte se podívat. Často se zde konají trhy, designové markety nebo veřejná vystoupení.

Největší pozornost budí hlavní budova Nové scény, která stojí přímo na Národní třídě. Je zřejmě nejznámějším exemplářem českého architektonického brutalismu a jednou z nejosobitějších, ale zároveň nejrozporuplnějších staveb v centru Prahy. Nepřehlédnutelná je především díky prosklenému průčelí u vchodu a fasádě obložené deskami ze zeleného mramoru. Zelený mramor najdete – společně s dalšími původními designovými prvky, jako je například typické nerezové zábradlí nebo křišťálové lampy – také v unikátním interiéru, ze kterého přímo dýchá neopakovatelná atmosféra 70. let.

 Kde
Nové Město

Velkou část druhého patra zabírá rozlehlá a originální kavárna NONA. Nabízí příjemné posezení u kávy, při kterém se můžete užít výhled na rušnou Národní třídu.

Jan, Avantgarde Prague
Personal tip avatar
Menu