Kostel Panny Marie Vítězné

Kostel Panny Marie Vítězné je důležitou součástí Malé Strany, ale je známější jako kostel s Pražského Jezulátka. Právě malá soška Jezulátka je největší poklad kostela a proslavila ho po celém světě. Jezulátko zde má vlastní oltář, korunu a v průběhu roku je převlékáno do řady bohatě zdobených rouch. Roucha tvoří sbírku, kterou můžete zhlédnout právě v kostele.

Soška Pražského Jezulátka je mezi katolíky široce uctívaná. Do kostela Panny Marie Vítězné se dostala v roce 1628 z rukou české šlechtičny Polyxeny z Lobkovic. Té ji darovala její matka, která si do Čech sošku malého Ježíška přivezla ze své domoviny – Španělska. Záhy začala být sošce přisuzována zázračná moc a z kostela se díky tomu postupně stalo významné poutní místo. Tisíce prosebníků, nejčastěji ze Španělska a zemí spojených se španělským katolicismem, sem míří dodnes.

Kostel je také spjat s rekatolizací českých zemí po třicetileté válce. Po bitvě na Bílé hoře a porážce českých protestantů v roce 1620 kostel získal původně luteránský Řád bosých karmelitánů. Ten jej zasvětil Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi. Oslava vítězství na Bílé hoře se promítá do řady uměleckých děl v interiéru kostela. Mezi lety 1634–1669 karmelitánský řád nechal kostel přestavět v raně barokním slohu. Tuto podobu si zachoval až do současnosti.

 Kde
Malá Strana

Z Karmelitské ulice uvidíte pouze průčelí kostela. Neváhejte proto vystoupat do přilehlých sadů Petřína, odkud se vám naskytne krásný výhled na celý kostel.

Alicia, Avantgarde Prague
Personal tip avatar

Mohlo by se vám také líbit

main picture 1 Mala Strana baroque Prague Czech Republic Czechia
BarokoProhlídky s průvodcemSoukromý průvodce

Procházka po Malé Straně se soukromým průvodcem

1968 CZK
1771 CZK / osoba (skup. 4 osob)
main picture 2 private petit tour prague czech republic czechia
Prohlídky s průvodcemSoukromý průvodce
Menu