Kontakt
Oblíbené

Základní informace

Kde? centrum | Nové Město
Typ zařízení naše srdcovky | jazzový klub
Kuchyně
Cenová hladina $$

Reduta je spolu s klubem AghaRTA pro mnohé tím nejznámějším pražským jazzovým klubem, a to díky její dlouholeté historii. Otevřela v roce 1957, tudíž je nejstarším jazzovým podnikem v Česku. Dřív se v ní konala také divadelní představení a mimochodem se tu poprvé v české historii hrálo černé divadlo.

Začátky však Reduta neměla lehké, protože 50. léta a komunismus jazzu nepřály. Jazz byl totiž komunisty považován za nástroj imperialismu. Mladí jazzoví nadšenci proto hledali místo, kde by se své zálibě mohli nerušeně oddávat. Podle dobových pramenů našel v roce 1957 basista Jan Arnet prostor v budově na Národní třídě. V suterénu byl opuštěný objekt, který se pro založení jazzového klubu ukázal jako ideální.

V historii podniku jsou zapsána jména skutečně hvězdných hudebníků: vystupovali zde Louis Armstrong, Tony Scott, B. B. King, Wynton Marsalis, Chick Corea, Dee Bridgewater či Glen Miller Orchestra a také tu se svými divadelními představeními hostovali třeba mim Marcel Marceau. Mezi slavnými návštěvníky figurují jména českých i zahraničních prezidentů. Z těch českých sem rád chodil Václav Havel nebo Václav Klaus. V roce 1994 si tu zahrál tehdejší americký prezident a velký milovník jazzu Bill Clinton.

Dnes klub často hostí koncerty zahraničních kapel a sólistů, ale vejde se sem rovněž big band. Na programu tak uvidíte současná jazzová tria i 42členný American Youth Jazz Orchestra. Mladí jazzmani tu mohou vystupovat v rámci série studentských koncertů Youth Stage.

Navzdory tomu, že se Reduta nachází v turistickém centru Prahy a že se těší velké oblibě mezi turisty, se nestala pastí na turisty. Nerezignovala na slušné chování k návštěvníkům ani na umělecké kvality jazzové produkce. V Redutě se k jazzu nepřistupuje pouze jako k hudební kulise, která má doprovodit chutnou večeři. Redutě leží na srdci, aby se kvalitní jazz dále rozvíjel, proto se tu pořádají soutěže pro hudební talenty.

Jen tak mezi námi

Pokud by vám jazz přece jen nevyhovoval anebo jste přišli v době, kdy je klub zaplněn, hned vedle sídlí rockový klub Rock Café – tam si u horního baru na drink sednete skoro určitě.

Jan

  • Wi-Fi zdarmaWi-Fi zdarma
  • ZahrádkaZahrádka
  • Vhodné pro rodiny s dětmiVhodné pro rodiny s dětmi

  • Bezbariérový přístupBezbariérový přístup
  • Pet friendlyPet friendly
  • Platební kartaPlatební karta

Kam se dostavit:

Reduta Jazz Club Národní 116/20 Praha 1 110 00

Zkušenosti ostatních

Najdete v okolí

Aktivity a zážitky
Co navštívit
Kde se najíst a napít
Nakupování