Grand Café Orient

Každého, kdo si potrpí na nejrůznější zajímavosti a kuriozity, jistě zaujme Grand Café Orient. Je to totiž jediná čistě kubistická kavárna.

Kubistický je celý bufet-bar, kubistická jsou zrcadla, kubistické jsou lustry, židle, závěsy, kliky na dveřích… Kubismus kam jen oko dohlédne. Objevování jasných linií patrných v těch nejmenších detailech a pozorování jemné harmonie barev a vzorů z pohodlí prosvětleného útulného komorního prostoru plného elegance vás určitě jen tak neomrzí.

Posezení v kavárně je skvělou příležitostí, jak se osobně seznámit s českým kubismem z počátku 20. století. Ten je specifický tím, že se projevil nejen v malířství a v sochařství, ale také v architektuře, kde pronikl i do návrhů interiérů a nábytku nebo prostírání. Kubismus se jako umělecké hnutí snažil stát součástí každodenního života a propagovat nový, velmi kultivovaný životní styl. Znamenal ideál pro pražskou avantgardu, ideál, který se stal skutečností v roce 1912, kdy byla otevřena právě kubistická kavárna Grand Café Orient. Kavárna se nachází v prvním patře domu U Černé Matky Boží, jedné z nejslavnějších kubistických staveb z dílny architekta Josefa Gočára. Ve 20. letech 20. století byla ale kavárna označena za nemoderní, byla zavřena a měla upadnout v zapomnění. To se ovšem naštěstí nestalo. Kavárna byla věrně zrekonstruována podle dobových fotografií a rychle se znovu stala oblíbeným místem na pracovní snídaně, na horkou čokoládu v rodinném kruhu nebo na setkání s přáteli nad vynikajícím cappuccinem.

 Kde
centrum | Staré Město
 Typ zařízení
restaurace | naše srdcovky | káva & čaj
 Kuchyně
mezinárodní
 Cenová hladina
$$
Wi-Fi zdarma
Bezbariérový přístup
Zahrádka

Než se vydáte po schodech do prvního patra, stoupněte si pod schodiště a podívejte se vzhůru. Objevíte důmyslně ukrytou architektonickou perličku. Při pohledu zespoda spatříte, jak schodiště kopíruje tvar obrovské žárovky.

Anaïs, Avantgarde Prague
Personal tip avatar
Menu