Maiselova synagoga není aktivní synagogou, od roku 1955 ji spravuje Židovské muzeum v Praze. Najdete v ní stálou, moderně zhotovenou expozici mapující dějiny českých židů od 10. do 18. století. Součástí expozice je též unikátní videoprojekce pořízená zfilmováním Langweilova modelu Prahy z 19. století, který je jinak k vidění v Muzeu Prahy na Florenci. Návštěvníci tak mají možnost seznámit se s křivolakými uličkami původního židovského ghetta, zaniklými synagogami i starobylými židovskými domy z časů před asanací ghetta, která proběhla na přelomu 19. a 20. století.
Kdysi největší a nejhonosnější budova pražského židovského ghetta nese jméno svého zakladatele, významného primase Židovského Města a dvorního žida císaře Rudolfa II. Mordechaje Maisela. Ten pro stavbu této synagogy získal v roce 1591 od panovníka zvláštní privilegium. Za života Mordechaje Maisela sloužila synagoga výhradně jako rodinný svatostánek, veřejnosti se stala přístupnou až po jeho smrti. Poslední bohoslužba se tu konala v roce 1941.
Maiselova synagoga prošla během své historie mnoha přestavbami. Původně renesanční budova v roce 1689 málem shořela, musela být zmenšena a i vchod se původně nacházel na místě dnešního oltáře. Současnou novogotickou podobu získala při přestavbě na přelomu 19. a 20. století během zmiňované asanace.
Tuto synagogu je také možné navštívit s naším průvodcem v rámci soukromé komentované prohlídky Židovského města v češtině. Formou výkladu se tak dozvíte mnohem více o historii českých židů, jejich tradicích a každodenním životě.
Dobré vědět
Vstupenka do Maiselovy synagogy se nedá koupit samostatně. Lze ji navštívit pouze v rámci vstupenky opravňující ke vstupu do Španělské synagogy, Pinkasovy synagogy a na Starý židovský hřbitov. Stejně jako ostatní objekty Židovského muzea je otevřena každý den kromě soboty.