main picture 1 czech money prague czech republic czechia

Česká měna

Česká republika je od roku 2004 členem Evropské unie, ale doposud se nestala součástí eurozóny. Českou měnou tudíž není euro, ale česká koruna, v místní zkratce Kč anebo s mezinárodním označením CZK.

V naprosté většině pražských pohostinských zařízeních, památkách a obchodů je možné platit hotově i kartou. V turistických částech města můžete také platit eury, ale doporučujeme platit raději českou národní měnou – korunou. Při platbách eury by pro vás totiž kurz nemusel být výhodný. Pokud se přesto rozhodnete pro platbu bankovkami eura (kovové mince většinou nebývají akceptovány), nezapomeňte se nejprve zeptat prodejce, jaký kurz aplikuje.

Cizinci by se před odjezdem do Prahy měli informovat u své banky o podmínkách používání své platební karty, zejména o případných poplatcích nebo provizích u plateb v zahraničí.

Informace o tom, jak a kde si v Praze výhodně směnit peníze, si můžete přečíst v našem článku Směnárny v Praze.

Důležité upozornění! Nikdy si nesměňujte peníze na ulici! Pokud se tedy nechcete stát obětí nikterak rafinovaného podvodu.

Funguje to tak, že člověk postávající v blízkosti kamenných směnáren vám nabízí na první pohled velice výhodný kurz pro směnu zahraniční měny za české koruny. Následně ale místo českých korun obdržíte bankovky nějakého zcela jiného státu. Nominální hodnoty odpovídají, nicméně jejich kupní síla je oproti české koruně výrazně nižší.

Přestože na tuto praktiku upozorňujeme, kde se dá, každý měsíc narazíme nejméně na jednoho nešťastníka, který se nechal vidinou zdánlivě výhodné transakce napálit.

Dobré vědět:

Padesátikorunová bankovka je od roku 2011 neplatná! Pokud byste nějakou takovou našli ve své peněžence, rádi vám ji u nás v kanceláři vyměníme za platnou kovovou, my je totiž sbíráme!

Menu