Centrum současného umění DOX

Centrum současného umění DOX v dynamické pražské čtvrti Holešovice je multifunkční prostor, který vznikl přestavbou bývalé továrny. O tom, že se jedná o vysoce kvalitní příklad současné architektury, svědčí mimo jiné fakt, že budova byla roku 2008 nominována na prestižní architektonickou cenu Mies van der Rohe Award. Specifikem galerie je, že se výstavy současného českého a mezinárodního umění zaměřují na kritické reflexe aktuálních společenských témat.

Pokud chcete poznat moderní část Prahy, která za poslední léta prošla zásadní přeměnou a vzbuzuje široký ohlas u designérů, architektů, reklamních agentur a tvořivých lidí obecně, vydejte se právě do Holešovic. Centrum DOX je symbolem revitalizace této čtvrti. Galerie je nezávislá na státních institucích a udržuje širokou mezinárodní spolupráci. Díky tomu se dnes řadí k jednomu z nejkvalitnějších míst pro setkávání se současným (nejen výtvarným) uměním v Praze. Výstavní plochu přesahující 3 000 m² doplňuje kavárna, knihkupectví a designový obchod.

Designshop s názvem DOX by Qubus soustřeďuje práce zásadních designérských ikon českého skla, porcelánu a šperku. Knihkupectví BENDOX nabízí velmi kvalitní výběr knih o moderním umění, architektuře a designu. Kavárna je umístěna ve druhém patře a posedět můžete i na terase.

Aktuální program výstav najdete zde.

 Kde
Holešovice

Až budete přicházet ke sklobetonové budově centra DOX, určitě si všimnete obří dřevěné vzducholodi, která se usídlila na jeho střeše. Autorem Gullivera je architekt Martin Rajniš a se vstupenkou na výstavy se dostanete i do interiéru vzducholodi, jež je programově určena pro setkávání současného umění s literaturou.

Maéva, Avantgarde Prague
Personal tip avatar
Menu