Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Nová scéna Národního divadla

Hlavní popis

Komponovaný večer pod názvem Vertigo představuje tři choreografie současného evropského baletu, které společně plodí bohaté spektrum emocí i protichůdných nálad. Spojujícím prvkem se stává respekt k historickému odkazu vážné hudby, která hovoří stmelujícím, takřka univerzálním nadčasovým jazykem, a udržuje tak moderní umění v kontaktu s tradicí.

První a nejdelší inscenací je Déšť moldavského choreografa Radu Poklitaru, který se rozhodl do jednoho celku propojit rozmanité hudební i taneční žánry, odpovídající různým kulturním prostředím a situacím. Můžeme tak slyšet například moldavský či izraelský folklór po boku skladeb J. S. Bacha či šansonů Jacquese Brela; tanec nabývá rovněž mnoha forem, od dramaticky vypjaté romance přes skupinové veselení až po jemné komorní party. Balet, třebaže formálně nedějový, vypráví pouhou expresivní silou o událostech všedního dne stejně jako o válce, o bolestných odchodech i návratech.

Vertigo italského autora Maura Bigonzettiho netrvá ani patnáct minut, ale i tak krátká doba stačí na to, abyste téměř zapomněli dýchat. Melancholický duet, doprovázený pochmurně nádhernou Komorní symfonií D. Šostakoviče, se zpočátku nese v extrémně rozvláčném tempu, jež od dvou tanečníků vyžaduje maximální koncentraci a vypěstovanou dokonalost v každém sebemenším gestu či pohybu. V několika okamžicích tak máme pocit, že sledujeme oživlé sochy, které se však náhle roztančí do naprosto úžasných kreací, v opojném rozechvění a přímo fyzické závrati z lásky.

Oproti předchozím dvěma dílům, hrajícím na jemnější struny divákovy duše, Cacti švédského choreografa a výtvarníka Alexandra Ekmana přináší do hry ráznou energii, ale i konceptuální hravost a hledačství. Zatímco hudebně-reprodukčně sestává z kompilace klasických mistrů, performačně jde o svérázný kus moderní tvorby: tanečníci používají svá těla jako rytmické nástroje místo bubnů pouze za doprovodu tří houslistů a basisty, při tanci pracují s nejrůznějšími objekty a občas zasáhne hlas z audio nahrávky komentující vyprázdněný intelektualismus ve světě současného umění. Neotřelá multižánrová podívaná vám nabídne to nejzajímavější z nových forem baletu.

Vystupují sólisté a sbor Baletu ND, poslední představení provází smyčcové kvarteto Hanse Krásy.

Kam se dostavit:

Nová scéna Národního divadla Národní 1393/4 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních