Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
S ověřením dostupnosti
Kdy odpoledne | navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Kultovní baletní dílo světoznámého britského mistra Fredericka Ashtona navazuje na předlohu francouzského choreografa Jeana Daubervala z konce 18. století, jejíž doslovný název zní Špatně střežená dívka (La fille mal gardée). Přestože svou premiéru mělo již roku 1960, do Národního divadla se poprvé dostává až v roce 2018 v hudebním nastudování Václava Zahradníka.

Příběh nás zavádí na francouzský venkov přelomu 18. a 19. století. Prosperující statkářka Simone (podle dobové obliby ztvárněna mužským hercem) se marně snaží udržet svou dceru Lise z dosahu vesnických jinochů a mezitím pro ni hledá bohatého ženicha; dívka je však už zamilovaná do mládence Colase, který nevynechá jedinou příležitost ke dvoření. Jednoho dne přijde na statek zámožný vinař se synem Alainem, kterého se pokouší s Lise sblížit, ale marně: Alain je duchem nepřítomný chlapec, který raději chytá motýly, a Lise myslí na jiného. Při následující oslavě úrody sedláky přepadne bouřka a Colas se schová do jednoho ze snopů, které jsou rychle nanošeny na statek. Jakmile matka Simone usne znavená prací, mládenec vyskočí a mile překvapí svou milovanou; to už se však k domu blíží Alain s otcem…

Ashtonova adaptace starého příběhu vychází na jedné straně z lásky ke klasické komedii, na druhé straně z fascinace přírodou a venkovským prostředím; ostatně není bez zajímavosti, že mu v tomto duchu byla inspirací též Liška Bystrouška Leoše Janáčka. Představení srší rozverností a vtipem, aniž by se muselo – jak je často zvykem – uchylovat k vyumělkovaným či nevkusným gestům. Víc než jinde zde tanec představuje osobitý herecký výraz, ačkoli neslevuje ze svých vysokých technických nároků; s humornou pantomimou se pracuje stejně jako s klasickými sborovými choreografiemi i dojemnými pas de deux a třešničkou na dortu je dřeváčkový tanec matky Simone. Není divu, že se Marná opatrnost nepřerušeně uvádí již přes dvě století – vyjadřuje totiž ničím nezkalenou radost ze života a vedle často tragických oper či melancholických baletů vás okouzlí svěží lehkomyslností.

Vystupují sólisté a sbor Baletu ND, provází orchestr Státní opery.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních