Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy
Kde?

Hlavní popis

K nedožitému stému výročí Československé republiky má divák Národního divadla možnost zhlédnout čtyři baletní inscenace, které spojuje jediné jméno: Jiří Kylián. Nezaměnitelný rukopis největšího českého choreografa představuje osu velice různorodých děl, aniž by celek působil nesouladně, a díky svému více než 40letému zrání garantuje silný umělecký prožitek. Bezprostředně emotivní působení navíc dokáže zasáhnout i člověka baletem nepolíbeného.

Mosty času zahajuje překrásná Žalmová symfonie, která nyní – ač její světové uvedení spadá už do roku 1978 – zažívá svoji českou premiéru. Hudebním základem je Stravinského stejnojmenná skladba, udávající baletnímu provedení výrazně duchovní ráz; atmosféru umocňuje pozadí vyplněné orientálními rudými koberci, jimž autor přisuzuje více než dekorativní význam. Z celé čtveřice dílo působí nejjemnějším, ale i nejvážnějším dojmem: kostýmy jsou étericky prosté, vznešené kreace osmi dvojic tanečnic a tanečníků pronikají elegické momenty a střídají je zkroušené, odevzdané pohyby zrcadlící pomíjivost lidského života. Jako jediné je dílo provázeno Sborem Národního divadla.

Po krátké pauze následuje Bella Figura, hledající krásu v nedokonalosti, ošklivosti či grimase. Hudebně spočívá tentokrát v koláži skladatelů a celkově je poněkud fragmentárnějšího rázu, kdy snad nejpůsobivěji dojímá konečná scéna dvojice tančící v naprostém tichu bez hudby. Petite Mort se odvíjí v doprovodu dvou Mozartových Klavírních koncertů a tematicky propojuje – jak již název („malá smrt“ neboli orgasmus) napovídá – erotickou krásu s motivem smrti. Teprve však čtvrté dílo, Šest tanců, provedené na podkladě Mozartových skladeb, evokuje jakýsi protějšek Žalmové symfonie: hudba, kostýmy (u mužů bílé paruky a polonahá i nahá těla) i rozverný tanec obrážejí absurditu života, na niž je třeba odpovídat humorem, a tak se vás závěr Mostů času dotkne v příhodném okamžiku nadějnou lehkostí.

Celé představení doprovází Orchestr Národního divadla v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka.

Adresa

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních