Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Janáčkova cesta za uznáním nebyla snadná: Její pastorkyňa, vytvořená podle původního dramatu Gabriely Preissové, si musela od své historické premiéry na malé brněnské scéně počkat dvanáct let, než se dostala na jeviště Národního divadla. Přesto dnes patří ke světově nejhranějším českým operám a reprezentuje to nejlepší z dobového uměleckého realismu, což potvrzuje i současná inscenace v režii Jiřího Nekvasila.

Mladá Jenůfa má oči jen pro marnivého Števu, na něhož žárlí jeho bratr Laca, skrývající svou lásku pod hrubiánskými gesty. Jakmile Laca nešťastně poraní Jenůfu ve tváři, Števa se od ní odvrací a ona zatím v péči své pěstounky Kostelničky porodí Števova syna. Protože se Laca, jenž Kostelničce vyznává svou upřímnou lásku k Jenůfě, nedokáže přenést přes Števovo dítě, uchýlí se Kostelnička ke lži a ujišťuje ho, že zemřelo hned po narození. Dítě pak odnese ven do zimy, a když po dlouhém spánku Jenůfa svého syna úzkostně hledá, Kostelnička ji přesvědčí, že trpěla mdlobami a dítě mezitím zemřelo. Nedlouho poté má následovat svatba Jenůfy s Lacou, avšak Kostelničku začíná její provinění tvrdě pronásledovat…

Opera je sugestivně zasazena do prostředí moravského venkova, což podtrhují autentické kostýmy, tradiční tance, ale i fakt, že Janáčkovi šlo o věrné zachycení tamního jazyka. Třebaže atmosféra prvního dějství se nese v duchu jisté idyličnosti i oslavného veselí, zhruba v polovině hry přichází dramatický zvrat a hudba je stupňována do nejvyššího napětí; celou gradaci pak korunuje mistrovský výkon sopranistky Elišky Weissové v roli Kostelničky. Tragickou vypjatost třetího dějství ovšem střídá očistný moment přiznání a následného odpuštění. Neodcházíte proto s pocitem zoufalství, ale s vědomím, že všechny lidské cesty jsou nakonec nevyzpytatelné.

Opera je nastudována v původním českém znění s anglickými a německými titulky. Hudebně provází Orchestr Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních