Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Mozartův Figaro, inspirovaný činohrou francouzského dramatika Pierra-Augustina Beaumarchaise a zkomponovaný na libreto Lorenza da Ponte, je neodmyslitelně spjatý s pražským Stavovským divadlem, v němž skladatel roku 1787 operu dokonce sám dirigoval. Zatímco ve Vídni se dílo zprvu dočkalo rozpačitých reakcí, v Praze okamžitě sklidilo bouřlivý potlesk a stalo se jedním ze základních prvků zdejšího kulturního koloritu. Současná a nyní již dvacátá adaptace v historii Národního divadla nabízí díky režisérce Magdaleně Švecové i ženskou interpretaci slavné milostné komedie.

Komoří Figaro se chystá ke svatbě s komornou Zuzankou, osud jim však není zcela nakloněn: zatímco po Zuzance prahne hrabě Almaviva, na Figara tlačí Marcelina, které kdysi slíbil manželství výměnou za peněžní výpomoc. Za Zuzankou navíc chodí mladičký Cherubín, miláček všech žen, a prosí ji o přímluvu u hraběnky, po jejíž přízni touží. Jakmile se o jeho citech dozví hrabě, rozkáže mu opustit zámek; Cherubín ale nadále riskuje a je málem přistižen, když si později zkouší v komnatách hraběnky její šaty. Figaro chce Almavivu navrátit do náruče hraběnky, a tak vymyslí složitý plán na setkání Zuzanky s hrabětem, o němž se má dozvědět i hraběnka, přičemž za Zuzanku se vydává Cherubín převlečený do ženských šatů. Mezitím však hraběnka přijde na vlastní způsob, jak potrestat nevěrného manžela…

Švecová jde proti módním tendencím a místo modernistických aktualizací, které původní dílo často zdeformují k nepoznání, zůstává věrna atmosféře konce 18. století, klasické dějové výstavbě i dobovým kostýmům. Navzdory tradičnímu provedení k nám nicméně nepromlouvají lidé zakonzervovaní v dávných časech: úsměvně romantické téma výborně komunikuje s dnešním divákem a bohatý příběh předčí košatost nejedné činoherní zápletky. Rozverný situační humor, tolik charakteristický právě pro tuto Mozartovu operu, se přidržuje vkusných poloh, nevnucuje se a napomáhá jemnému vykreslení jednotlivých charakterů, které zde nabývají neobvyklé plasticity. Hudba, jež představuje kvintesenci příslovečné mozartovské lehkosti a duchovního povznesení, je jako vánek přinášející inspiraci operním gurmánům i méně zkušeným posluchačům. Figarova svatba patří k oněm vzácným scénickým počinům, v nichž se snoubí nefalšovaná srdečná zábava s ryzím uměleckým prožitkem.

Opera o čtyřech dějstvích je nastudována v italském jazyce s českými a anglickými titulky. Působí Sbor a Orchestr ND.

Adresa

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních