Trojská zámecká zahrada

Většina turistů míří do pražské čtvrti Troja převážně za návštěvou zoologické nebo botanické zahrady. Nenechte se ale mýlit, v Troji je toho k vidění mnohem víc. Kolem nápadně zbarveného Trojského zámku se rozprostírá elegantní zámecká zahrada, která je ideálním místem pro krátkou procházku či příjemné posezení na některé z četných laviček.

Zahrada byla vybudována koncem 17. století ve stylu francouzských barokních parků – jejími charakteristickými rysy jsou proto symetrie a geometrické tvary. Přímé cesty, které se sbíhají k centrálnímu bodu (Neptunově fontáně), lemují ornamentální záhony a kouty ovocných a okrasných stromů. Celkový dojem vkusně doplňují umělecké dekorativní prvky, kterými jsou sochy, kašny či sbírka terakovových váz, stojící po obvodu horní terasy. Jedním z vrcholů výzdoby je bezpochyby dvouramenné schodiště, které zajišťovalo přímý vstup do zámku a které je zdobeno motivy z antických bájí.

Bez povšimnutí rozhodně neponechejte ani štěpnici s kruhovým labyrintem, který je oblíbenou atrakcí hlavně u dětí.

K zahradě původně patřila i přilehlá vinice sv. Kláry (pojmenovaná po patronce manželky zakladatele zámku – Kláře Bernardině z Maltzanu). Dnes je vinice s kaplí součástí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vstup do zámecké zahrady je v otevíracích hodinách zámku volný. Můžete sem tedy zavítat i v případě, že se na prohlídku interiérů zámku nechystáte, a spojit procházku např. s návštěvou nedalekého parku Stromovka.

 Kde
Troja

Adresa

Trojská zámecká zahrada

Krásné prostory zahrady bývají využívány k pořádání různých veřejných akcí jako jsou Trojské vinobraní, Foodparade a mnohé další. Část zahrady si ale můžete také pronajmout pro svůj soukromý raut nebo party.

Marcela, Avantgarde Prague
Personal tip avatar
Menu