Kontakt
Oblíbené

Základní informace

Zaměření muzea
Zaměření galerie
Sloh historizující slohy
Kde? Staré Město

Prašná brána je ideální místo, kde začít procházku po nejslavnějších pražských památkách, přímo pod ní začíná slavná Královská cesta. Z jejího vyhlídkového ochozu ve výšce 44 metrů lze obdivovat celý střed Starého Města. Stojí totiž v těsném sousedství Obecního domu a nedaleko jak Staroměstského, tak Václavského náměstí.
Na místě dnešní Prašné brány původně stála jedna z bran staroměstského opevnění. Poté co Karel IV. založil Nové Město, však opevnění ztratilo význam a původní Horská brána zpustla. Ruina v těsném sousedství Králova dvora, tehdejšího sídla králů, nedělala Praze dobré jméno. V roce 1475 se proto začala stavět brána nová. Podílel se na ní i věhlasný stavitel Matyáš Rejsek z Prostějova. Když se však král Vladislav Jagellonský přestěhoval na Pražský hrad, na dokončení stavby došly prostředky a chyběla motivace. Věž zůstala jen provizorně zastřešená a dlouho sloužila jako skladiště střelného prachu – odtud také její dnešní název. V roce 1757 byla brána při pruském obléhání Prahy silně poškozena a ve špatném stavu zůstala celé další století.
Dnešní podoba věže je výsledkem novogotické přestavby z roku 1886. Rekonstrukce byla inspirovaná Staroměstskou mosteckou věží na Karlově mostě a zachovala památce autentický gotický ráz.

Jen tak mezi námi

Na náměstí Republiky můžete vidět, vyfotografovat a navštívit tři významné památky ze tří naprosto odlišných slohů: gotickou Prašnou bránu, secesní Obecní dům nebo oceňovaný obchodní dům Kotva ze 70. let.

Alicia

Adresa

Prašná brána náměstí Republiky 1090/5 Praha 1 – Staré Město 110 00

Zkušenosti ostatních

Najdete v okolí

Aktivity a zážitky
Co navštívit
Kde se najíst a napít
Nakupování