Kontakt
Oblíbené

Základní informace

Zaměření muzea
Zaměření galerie
Sloh
Kde? Žižkov

Olšanské hřbitovy jsou největší pražské pohřebiště. Rozkládají se na padesáti hektarech. Podle odhadů jsou zde pohřbeny asi 2 miliony lidí, včetně nespočtu významných osobností: Jana Palacha, Boženy Němcové, Franze Kafky, Viktora Dyka, Karla Kramáře a mnohých dalších.
První hřbitov vznikl na místě dnes zaniklé obce Olšany po morové ráně v roce 1679. V roce 1786, kdy císař Josef II. zakázal pohřbívání uprostřed měst, se hřbitov stal hlavním pražským pohřebištěm. V roce 1886 byl k hřbitovům připojen Nový židovský hřbitov se synagogou. Hřbitov byl rozšiřován několikrát, dnes Olšanské hřbitovy sestávají z celkem 12 hřbitovů stojících vedle sebe. V nejstarších částech najdeme opuštěné a polorozpadlé hrobky nebo památníky českých velikánů, v mladších částech opečovávané hroby z posledních desetiletí.
Na hřbitově je k vidění umělecká sbírka nevyčíslitelné hodnoty. Najdeme zde díla předních sochařů, jakými byli Ignác Platzer, Josef Zítek, J. V. Myslbek, František Bílek, Olbram Zoubek a mnoho dalších.

Jen tak mezi námi

Olšanské hřbitovy jsou dobrým místem pro tiché, zadumané, poněkud elegické procházky. Představují zkrátka oázu klidu uprostřed rušného města. Hustě rostoucí stromy v létě poskytují stín a chlad, na podzim melancholickou kulisu spadaného listí.

Ana

Adresa

Olšanské hřbitovy Vinohradská 1835/153 Praha 3 – Žižkov 130 00

Zkušenosti ostatních

Najdete v okolí

Aktivity a zážitky
Co navštívit
Kde se najíst a napít
Nakupování