Kontakt
Oblíbené

Základní informace

Zaměření muzea
Zaměření galerie
Sloh
Kde? Žižkov

Majestátní památník s nepřehlédnutelnou jezdeckou sochou je velkolepou architektonickou památkou, významným místem českých dějin a muzeem, jehož expozice zachycuje klíčové zlomy v moderních dějinách českého státu. Vznikl mezi lety 1929–1933 jako pocta československým legionářům a odbojářům z první světové války. Najdeme zde i hrob neznámého vojína.
Národní památník na Vítkově je ukázkou monumentálního a současně přísně strohého funkcionalistického stylu. Autorem památníku je český architekt Jan Závorka, který také navrhl nedalekou budovu Armádního muzea Žižkov. Před památníkem stojí socha vojevůdce Jana Žižky z Trocnova z roku 1950. Jan Žižka s nepočetnou husitskou posádkou na Vítkově v roce 1420 porazil armádu křižáků oblehajících Prahu. V současnosti se jedná o třetí největší bronzovou jezdeckou sochu na světě.
Komunistický režim památník zneužil jako mauzoleum Klementa Gottwalda, kde byli pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. Mauzoleum zde fungovalo do roku 1962, po revoluci v roce 1989 byli všichni pohřbení přemístěni.
Národní svatostánek na Vítkově sice překonal období komunismu, ale již nevzbuzuje takové emoce jako v dobách svého vzniku. Patos první republiky, kdy Československo budovalo svou národní identitu a oslavovalo hrdiny, je už jen vzpomínka, jež se vrací pouze ve dnech státních svátků.

Jen tak mezi námi

Na Vítkov si můžete vyrazit jen tak na procházku. Kolem památníku se rozprostírá park s překrásnými výhledy na Prahu. A pokud máte v úmyslu prohlédnout si památník zevnitř, vytiskněte si oficiálních webových stránek pracovní list pro rodiny s dětmi a uvidíte, jak snadno se vaše děti zabaví! Stáhnout si můžete zdarma také aplikaci do mobilního telefonu a procházet expozice se spoustu zajímavých faktů, audio a video nahrávek.

Marek

Adresa

Národní památník na Vítkově U Památníku 1900 Praha 3 – Žižkov 130 00

Zkušenosti ostatních

Najdete v okolí

Aktivity a zážitky
Co navštívit
Kde se najíst a napít
Nakupování