Kontakt
Oblíbené

Základní informace

Zaměření muzea
Zaměření galerie
Sloh renesance
Kde? Hradčany

Letohrádek královny Anny je elegantní renesanční stavba stojící v Královské zahradě Pražského hradu, která se dnes využívá především v letních měsících pro výstavy umění a uměleckého řemesla. Mezi českým obyvatelstvem se letohrádku lidově říká Belvedér.
Letohrádek královny Anny je jednou z prvních čistě renesančních památek v Čechách a údajně jde o první stavbu tohoto typu na sever od Alp. Koncepce letohrádku s arkádovým ochozem kolem celé obdélníkové stavby platila ve své době za novátorskou, a to dokonce i v italské kolébce renesance. Pražský Letohrádek královny Anny se tak zákonitě stal inspirací pro mnoho pozdějších staveb.
Svůj oficiální název dostala tato stavba na počest královny Anny Jagellonské, pro niž byla na žádost jejího manžela Ferdinanda I. Habsburského v 16. století postavena. Ve skutečnosti však letohrádek sloužil od samého začátku pouze k reprezentativním účelům Habsburské rodiny. Za vlády císaře Rudolfa II. ho využíval slavný astronom Tycho de Brahe jako svoji observatoř.
Dnes se lidé do letohrádku vypravují nejen za výstavami umění, ale také kvůli slavné Zpívající fontáně, která od roku 1558 zdobí pomyslné nádvoří.

Jen tak mezi námi

Pokud přijdete k letohrádku v době, kdy bude uzavřen, určitě si ho obejděte a podívejte se na jeho bohatou reliéfní výzdobu na arkádách ochozu. Budovu obíhá 80 cm vysoký ornamentální a figurální vlys, 36 sloupů vnější arkády má zdobené toskánské hlavice, na stěnách je 114 reliéfů. Nedaleko letohrádku můžete také obdivovat další architektonický skvost Královské zahrady: moderní prosklenou oranžerii české architekty Evy Jiřičné.

Vendula

Adresa

Letohrádek královny Anny Mariánské hradby 52/1 Praha 1 – Hradčany 119 08

Zkušenosti ostatních

Najdete v okolí

Aktivity a zážitky
Co navštívit
Kde se najíst a napít
Nakupování