Kontakt
Oblíbené

Základní informace

Zaměření muzea
Zaměření galerie
Sloh
Kde? Staré Město

Při procházce Husovou ulicí na Starém Městě nelze přehlédnout výrazný portál se čtyřmi obrovskými sochami Herkulů. Jsou to strážci vstupu jednoho z nejkrásnějších pozdně barokních paláců v Praze, jehož nádheru oceníte ihned, jak vstoupíte do schodišťové vstupní haly. Autorem současné podoby Clam-Gallasova paláce byl vídeňský architekt Jan Bernard Fischer z Erlachu. Sochařská výzdoba paláce, včetně jeho průčelí, schodiště a Neptunovy kašny, pochází z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Mimořádně kvalitní výzdoba paláce se nese v duchu antické mytologie.
Praví se, že hrabě Gallas byl velkým milovníkem nočního života a palác si tak nechal postavit pro účely častých plesů, koncertů a bujarých večírků. Na jednom takovém večírku se údajně potkali tváří v tvář Mozart a Casanova.
Palác je nyní majetkem hlavního města Prahy a slouží jako pracoviště Archivu hlavního města Prahy. Je nicméně přístupný veřejnosti a nabízí bohatý program výstav, koncertů, konferencí či dalších společenských akcí, čítajících také přednášky Kroužku pro dějiny raného novověku.
V současné době se do paláce dočasně přemístilo Muzeum hraček, které se dřív nacházelo na Pražském hradě. Vystaveno je množství evropských i amerických hraček od antiky až po současnost. Na své si zde přijdou dívky, kluci i dospělí, k vidění jsou panenky, včetně několika stovek panenek Barbie, medvídci, auta, vzducholodě, železnice i staré dřevěné a plechové hračky.

Jen tak mezi námi

Ve výklenku palácové zdi směrem do Mariánského náměstí najdete empírovou sochu Václava Prachnera v podobě dívky, kterou Pražané nazývají Terezka. Ve skutečnosti se jedná o alegorii řeky Vltavy.

Vendula

Adresa

Clam-Gallasův palác Husova 158/20 Praha 1 – Staré Město 110 00

Zkušenosti ostatních

Najdete v okolí

Aktivity a zážitky
Co navštívit
Kde se najíst a napít
Nakupování