Letenské sady jsou součástí nepřehlédnutelného pásu zeleně, táhnoucího se po levém břehu Vltavy od smíchovské Kinského zahrady přes Petřín, zahrady Pražského hradu, Chotkovy sady, Letnou až do Holešovic.

Ideální vyvýšená poloha na okraji historického centra z Letenský sadů činí oblíbený cíl turistů i místních, kteří sem v jakékoli denní či noční době přicházejí za neopakovatelnými výhledy na ruch velkoměsta a poklidnou Vltavu překlenutou několika mosty.

Život v parku na Letné jako by nikdy neutuchal, a to obzvlášť během pěkných dní. Přes den tu najdete maminky s kočárky, páníčky se svými čtyřnohými miláčky, různé hloučky lidí, příznivce pétanque, hráče tenisu a jiné sportovce. Díky rovinaté ploše a husté síti asfaltových stezek jsou totiž Letenské sady a přilehlá Letenská pláň vyhledávaným místem milovníků joggingu a jízdy na kolečkových bruslích. Ve večerních hodinách se tu zase lidé scházejí na pivo v mnohých z místních podniků a pivních zahrádek nebo si prostě jenom přicházejí poklábosit s kamarády a usazují se k tomu na trávu.

Rozlehlý prostor Letenské pláně v letních měsících pravidelně hostí Letní Letnou, festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění a příležitostně se tu odehrávají i jiné kulturní akce.

Jakmile na podzim začne foukat vítr, nezalesněná část Letenské pláně ožije rodiny s dětmi, pouštějícími papírové draky.

Dominantou parku je červený metronom, na jehož místě v letech 1955–1962 stávalo největší skupinové sousoší v Evropě – pomník J. V. Stalina, familiérně přezdívaný „fronta na maso“. Kamenný Stalin si ale svého výsostného postavení dlouho neužil. Krátce po Chruščovově kritice Stalina a jeho kultu osobnosti se českoslovenští soudruzi rozhodli pomník odstřelit. Od roku 1991 pak uvolněné místo na podstavci zaplnil metronom, nazývaný „Stroj času“. Původně dočasná instalace, dosazená sem při příležitosti Všeobecné československé výstavy v Praze, se ujala a stojí zde dodnes. A místa za metronomem se naopak ujali místní skejťáci a bruslaři.

Na to, že historie Letenských sadů jako městského parku sahá až do poloviny 19. upomíná novorenesanční restaurace, nyní známá jako Letenský zámeček. Přímo k zámečku vedla první pražská pozemní lanová dráha, jejíž provoz byl zahájen roku 1891 (společně s lanovou dráhou na Petřín) u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. A co víc, na lanovku navazovala Křižíkova elektrická dráha – první elektrická tramvajová trať v Praze, kterou se dalo dojet až do Královské obory Stromovka.

Za zmínku stojí také architektonicky zajímavá budova restaurace Praha Expo 58. Ta je posledním reminiscentem Expa 58, neboť výstavní pavilon, který byl rovněž součástí bruselské expozice, v roce 1991 vyhořel.

Další letenskou zajímavostí je nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. Kolotoč pochází z konce 19. století a je vybaven 4 autíčky a 19 koňmi potaženými pravou koňskou kůží! V současné době je bohužel v rekonstrukci a nezbývá než doufat, že bude brzy opět zpřístupněn veřejnosti.

Zcela na konci Letenských sadů se můžete setkat se zvláštní věžičkovou stavbou – jedná se o Hanavský pavilon, který sem byl přemístěn po Jubilejní zemské výstavě roku 1891. Na této výstavě reprezentoval Komárenské železárny knížete Hanavského, po němž se nyní nazývá.

 Kde
mimo centrum | Bubeneč

Nejrychlejší cesta do Letenských sadů vede od Čechova mostu po schodech k metronomu. Sice se trochu zadýcháte, ale výhled bude stát za to!

Jana, Avantgarde Prague
Personal tip avatar
Menu