Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Románový příběh z konce 18. století, jejž ve formě dopisů sepsal francouzský důstojník Choderlos de Laclos, je jako stvořený k pochmurně něžné baletní estetice. Právě tu mu vtiskl český choreograf a režisér Libor Vaculík, čímž se zrodilo jedno z nejkrásnějších představení, jež lze na jevišti Stavovského divadla zhlédnout.

Ústřední dvojici představují Markýza de Merteuil a Vikomt de Valmont, svobodomyslní aristokraté, kteří si rádi hrají s city druhých a své zkušenosti si vzájemně líčí formou dopisů. Přáteli jsou však pouze naoko: zatímco Valmont, známý jako neúnavný svůdník, po Markýze eroticky touží, ona ho chce využít pro své vlastní cíle. Protože ji odmítl bohatý hrabě de Gercourt a dal přednost mladičké dívce Cecile, chce se pomstít a žádá po Valmontovi, aby Cecile svedl; on však již cílí na paní de Tourvel, cudnou a zbožnou manželku soudce. Markýza tedy Cecile sblíží s rytířem Dancenym a Valmontovi slibuje, že pokud svede paní de Tourvel, sama se mu odevzdá. Intriky pokračují až do osudného konce…

Komorní inscenace se zaměřuje na velice citlivé vykreslení hlavních postav, které jsou vedle dokonalého tanečního provedení působivě ztvárněny též dramaticky. Vaculíkova adaptace sbližuje žánry také zakomponováním nahraného mluveného slova, které představuje jakési mosty mezi jednotlivými scénami a nenásilně napomáhá dějové orientaci. Tanečníci a tanečnice svým stylem úžasně zpodobňují jednotlivé charaktery, takže se pokocháte smyslnou dominancí Markýziných pohybů a gest, Valmontovou svůdností a marnivostí, něžným půvabem paní de Tourvel či důstojnou spanilostí rytíře Dancenyho. Balet provází nesmrtelné melodie Schubertovy a lyrická hudba současného autora Pēterise Vaskse, jehož úchvatná Meditace podtrhuje nejsilnější scénu, v níž paní de Tourvel podléhá Vikomtovi, který ji vzápětí zrazuje. Valmont patří k vzácným uměleckým dílům, která se dotknou vaší duše a rozeznějí v ní dosud netušené tóny.

Představení má dvě dějství. Účinkuje soubor Baletu ND.

Adresa

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních