Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Hudební divadlo Karlín

Hlavní popis

Poslední opera Giacoma Pucciniho na motivy divadelní hry Carla Gozziho byla představena na milánské premiéře roku 1926 v neukončené podobě a dovršil ji až mistrův žák Franco Alfano. Představuje tak vrchol skladatelovy tvorby a plod jeho úsilí proniknout do tajů orientální poetiky. Pro jeviště Hudebního divadla Karlín hru zinscenoval Václav Věžník, legenda české operní režie.

Hlavní hrdiny příběhu jsou princ Kalaf, syn svrženého tatarského panovníka, o něhož se nyní v Pekingu stará otrokyně Liu, a čínská princezna Turandot. Ta je neblaze proslulá krutostí vůči svým nápadníkům: neuhodnou-li její tři hádanky, přicházejí o hlavu. Král i ministři už jsou z neustálého popravování možných následovníků unaveni, a když se Kalaf přihlásí jako další nápadník, snaží se mu to rozmluvit; zamilovaný princ se však nenechá nikým odradit a všechny hádanky rozluští. Avšak princezna, která má ke své odměřenosti ve skutečnosti dobré důvody, zůstává i nadále nepřístupná, což Kalafa přiměje k návrhu: pakliže do následujícího rána uhodne jeho dosud nevyřčené jméno, vydá se smrti. Služebníci Turandot se snaží odpověď získat od Kalafova otce, ale tu Liu prohlásí, že jedině ona zná princovo jméno, načež se probodne dýkou…

Věžníkova adaptace se nese v klasickém operním duchu s bohatou scénickou výpravou a nádhernými kostýmy. Jeviště od začátku až do konce hýří všemi barvami a orientálními dekoracemi rámujícími vznešený císařský palác; vysoké zlatavé schodiště, hierarchicky vyplněné císařovými dvořany v majestátních úborech a korunované velikými dračími sochami, jako by opravdu vedlo do nebe. Úchvatné výtvarné zpracování doplňuje neustálá pohyblivost na jevišti, takže ani náročné zpěvné pasáže nepůsobí strnule a nesou sugestivní dramatický náboj. Hudebně opera kulminuje do jedné z nejkrásnějších árií všech dob – Nessun dorma (Ať nikdo nespí), předznamenávající sebeobětování láskyplné Liu, ale také prozření a proměnu chladné princezny zpět v citlivou bytost. Turandot vám přináší poselství o tom, že málokteré jednání je opravdu černobílé a že žádné lidské srdce není uzamčeno před nepředvídatelností lásky.

Opera o třech dějstvích je nastudována v italském originále s českými a anglickými titulky. Působí Sbor a Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Hudební divadlo Karlín Křižíkova 283/10 Praha 8 – Karlín 186 00

Zkušenosti ostatních