Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Slavná Pucciniho opera z přelomu 19. a 20. století, složená na motivy stejnojmenné francouzské činohry, se na scéně Národního divadla dočkala novátorské inscenace v režii Arnauda Bernarda. Výsledkem je tříhodinové představení, u něhož se však nenudíte ani minutu.

Děj je zasazen do Říma, na nějž právě táhne osvoboditel Napoleon Bonaparte. Z vězení prchne účastník italského povstání Cesare Angelotti a uchýlí se k dlouholetému příteli, malíři Mariovi, jehož milenkou je známá zpěvačka Tosca. Po Cesarovi ovšem pátrá krutý šéf policie Scarpia, který zároveň touží po Tosce, a Mario je mu tak trnem v oku. Unese ho a vyslýchá, ale protože Mario odmítne svého přítele udat, dá ho Scarpia mučit v přítomnosti Tosky, která úpění milence nevydrží a vyzradí Cesarovu skrýš. Statečného Maria má nyní navíc Scarpia v moci a za jeho svobodu žádá, aby mu Tosca byla po vůli…

Hra se na operní poměry nese v temnějším, thrillerovém duchu, čemuž je podřízena i hudba citlivě pracující s napjatou gradací a s kontrasty ticha a výbušnosti. Okamžitě vás zaujme precizní ponurá scéna od mladé autorky Camille Dugas a policejní kostýmy připomínající nacistické uniformy, jež společně evokují atmosféru totalitních režimů – ostatně hra je uvedena titulky, jež ji situují do moderní meziválečné éry. Tosca, v podání sopranistky Anda-Louise Bogzy, je pěvecky i dramaticky nejvýraznější postavou: jestliže v prvním dějství vystupuje jako žárlivá milenka, ve druhém nabývá na charismatické síle a skrze svůj morální zápas i na tragické velikosti.

Opera je o třech dějstvích, nastudována v původním italském znění s českými a anglickými titulky.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních