Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Nová scéna Národního divadla

Hlavní popis

Zhudebnit a zdramatizovat do operní podoby jedno z nejšílenějších děl moderní české prózy, Klímovo Utrpení knížete Sternenhocha, a navrch v esperantu? Pro někoho možná nepředstavitelné. Přesto se skladateli Ivanu Acherovi, jenž je zároveň autorem libreta, podařilo originál adaptovat s výjimečnou citlivostí, a to v příhodném kontextu Nové scény.

Protagonistou fantasmagorického příběhu je kníže Sternenhoch, který se ožení s dcerou vysloužilého důstojníka, duševně zaostalou Helgou. Přestože je apatická a jeho city nijak neopětuje, kníže k ní chová zvláštní touhu a počne s ní dítě. Po porodu se však Helga proměňuje: vyznává manželi svou opovržlivost k němu a dítě, jímž je stejně tak zhnusena, před jeho očima zavraždí. Zakazuje mu, aby se jí dotýkal, a sama se oddává tajným neřestem s hrubiánským milencem. Když je Sternenhoch spatří, milence zastřelí a Helgu uvrhne do hladomorny, kde ji nechává zemřít. Následkem toho ale začíná blouznit, a tak se vydá za čarodějnicí Kuhmist, aby ho zbavila zlého svědomí i démonických halucinací…

Před bizarním tématem, v němž se snoubí hrůzná snovost s dekadentní erotikou i se záblesky jemné krásy, by tradiční hudební kompozice možná neobstála. Acher proto sáhl po nevšední fúzi samplované vážné hudby, elektroniky a živého provedení (housle a viola, kontrafagot, citara) a výsledek je opravdu senzační: maniakální scény jsou akcentovány dunivými rytmy na pomezí techna, rockové výstřednosti a disharmonického noisu, do nichž provádí divoké kreace šestice tanečníků, a komorní klasika zase provází zasněný tenor Sergeje Kostova (Sternenhoch) či úchvatně tesklivý soprán Vandy Šípové (Helga). Vedle ústřední dvojice, předvádějící naprosto fascinující pěvecké i herecké vyjádření rozmanitých až kontrastních poloh, exceluje zejména Tereza Marečková v roli Kuhmist, která se kromě mezzosopránu zhostila též houslí a violy. Za hudebně-dramatickým ztvárněním nezaostává ani scéna, balancující mezi hororovou atmosférou a dadaistickou hravostí, a kostýmní provedení pokrývající ohromnou pestrost výrazů. Svěží inscenace kratšího formátu, která umí šokovat i dojímat, vás v neposlední řadě okouzlí místy až mystickou libretní poezií.

Opera o jednom dějství je nastudována v esperantu s českými a anglickými titulky.

Kam se dostavit:

Nová scéna Národního divadla Národní 1393/4 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních