Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy v poledne | navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Když Rudolf Těsnohlídek dokončoval roku 1920 svůj novinový „román“ o Lišce Bystroušce, málokoho by napadlo, že bude předlohou jedné z nejoriginálnějších evropských oper. Leoše Janáčka však příběh na rozhraní pohádky, humoresky a společenské satiry okamžitě přiměl k vlastní adaptaci, do níž vtělil svůj horoucí cit k přírodě a hloubce prostého života v kontrastu k odtažité duchovnosti a vyumělkovanosti. Současná inscenace Ondřeje Havelky uctivě čerpá z těchto kvalit, ale právě tak nabízí osobité chápání dramatického potenciálu opery.

Revírník narazí v lese na malou lišku Bystroušku, kterou si odnáší na svou hájovnu. Lištička zde sice nalezne přítele v podobě psa Lapáka, ale šťastná není, neboť touží po svobodě. Když ji uvázanou k psí boudě začnou provokovat slepice s kohoutem, všechny je zahubí a před zastřelením se jí podaří uprchnout do lesa, kde se zabydlí v jezevčí noře. Posléze se zamiluje do lišáka Zlatohřbítka, koná se veselá zvířecí svatba a zanedlouho je na světě spousta liščátek. Idylu však jednoho dne zničí pytlák Harašta, který chce pro svou nevěstu nový kožich, a Bystroušku proto zastřelí. Revírník nalézá liščí doupě prázdné, načež ho přepadají smutné vzpomínky; jakmile k němu tedy přiběhne neznámé liščátko, odchází s ním domů, rozhodnutý starat se o něho lépe než o Bystroušku…

Janáčkovo provedení vnáší do původního příběhu, v němž Bystrouška neumírá, tragický rozměr, na nějž dále navazuje i Havelka: ten totiž domýšlí také postavu revírníka, v jehož závěrečném smutku a smíření vidí silný katarzní moment. Ačkoli je představení hravě taneční a dostatečně poutavé pro dětské publikum, jeho zvláštní malebnost rozhodně přesahuje pohádkový žánr; ostatně už Janáčkova hudba, velice emotivní a prýštící ze studnice moravské lidové obrazotvornosti, k sobě vábí vnímavého dospělého posluchače. Scénická výprava diváka přitahuje fantaskní lehkostí bez vtíravých nadbytečností, kostýmy jsou dobové a vynikají swingovou elegancí Havelkova stylu. Vědom si toho, že Janáček operu vytvořil na sklonku svého života, pojal ji Havelka jako obraz věčného koloběhu života. Její tragická kulminace proto není fatální, ale umožňuje vám prožít a pochopit smrt jako počátek nového růstu.

Opera o třech dějstvích je nastudována v českém originálu s anglickými a českými titulky. Působí Sbor a Orchestr ND, Balet Opery ND a Kühnův dětský sbor.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních