Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Další z Verdiho revolučně-politicky laděných oper, tentokrát podle libreta francouzského dramatika Eugèna Scriba, musela v době svého vzniku pod tlakem italské cenzury podstoupit výrazná přepracování. Na jeviště Národního divadla nyní ovšem přichází v původním, tak zvaném švédském znění pod taktovkou mladého režiséra Dominika Beneše.

Švédský král Gustav III. pořádá maškarní ples, na nějž je pozvána i Amelie, žena králova tajemníka Renata. Gustav si vyčítá svou lásku k ní, protože Renato je mu oddaným přítelem, jenž navrch odhalil protikrálovské spiknutí. Vzápětí se král dozví o věštkyni Ulrice, která má být vyhoštěna ze země, a v přestrojení se k ní vydává, ale nejprve z úkrytu naslouchá tomu, jak se Amelie před věštkyní vyznává z nešťastné lásky k němu. Posléze před Ulriku sám předstoupí, aby vyzkoušel její schopnosti, a ona mu předpoví vraždu od toho, kdo mu první stiskne ruku. Na scéně se objevuje Renato, jenž mu stiskne pravici, a tím se králi zdá být věštba nepravdivá. Když se však o půlnoci Gustav s Amelií setkají, Renato jejich city odhalí a nejprve chce potrestat svou ženu. Poté se ale spojí se spiklenci a rozhodne se zavraždit krále...

Navzdory historické látce jde Benešovi především o nadčasovost milostného trojúhelníku, který je zasazen do zvláštní situace: trpícím je totiž zejména sám král, rozhodnutý poslat Renata s Amelií do Anglie, aby uchránil jejich manželství před svou sžírající touhou. Bezstarostná hýřivost maškarního plesu, umocněná nádhernými a dobově neurčitými kostýmy na pomezí klasičnosti a hravého novátorství, pouze zastírá bouři citů, vrcholící v poslední árii probodnutého krále. Velice dramatické dílo vyplněné živými psychologickými portréty oslovuje moderního diváka jako málokterá jiná opera, aniž by slevovalo z tradiční italské zpěvnosti. I když nejste právě operními znalci, strhne emocionálně i vás.

Opera o třech dějstvích je nastudována v původní italštině s českými a anglickými titulky. Provází Sbor a Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních