Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Přestože kritikové Puccinimu vytýkali honbu za úspěchem a jistou vyumělkovanost, mezi obecenstvem si jeho hry získaly věčnou slávu. Může za to především důraz na výrazně dramatickou citovost, jakou nalézáme právě u opery Madama Butterfly, složené na motivy hry Davida Belasca. Současná inscenace Národního divadla v režii Jiřího Heřmana kromě toho zaujme úžasným vizuálním zpracováním a poetickým étosem.

Protagonistkou příběhu je patnáctiletá gejša Cio-Cio-San, přezdívaná Motýlek, do níž se zamiluje americký důstojník Pinkerton a za nevelký obnos si ji koupí od japonského dohazovače. Dívka se mu plně oddá a přistoupí na jeho víru, za což je místní náboženskou komunitou zavržena. Pinkerton je však vrtkavé povahy: odpluje na tři roky do Ameriky a znovu se tam ožení, zatímco se Cio-Cio-San narodí jejich syn. Stále ho s láskou v srdci očekává, aniž by tušila, že Pinkerton se do Japonska navrátí i se svou novou ženou a dítě si s sebou vezme do Ameriky…

Prostý děj je kompenzován precizními jevištními detaily, skvělým kostýmním provedením a podmanivou scénou v duchu něžné japonské lyriky. Představení je tak od začátku až do konce v podstatě výtvarným dílem, které působí překrásnou hrou barev, světla a stínu, a místy ve vás vytváří dojem až jakéhosi obřadního bezčasí. Z pěvecko-dramatické stránky je třeba vyzdvihnout výkon sopranistky Marie Kobielské, která se zhostila role mladičké Cio-Cio-San, aniž by zůstala cokoli dlužna japonskému jemnocitu i klasické operní tragice.

Opera je o třech dějstvích, nastudována v původním italském znění s českými a anglickými titulky. Hudebně provází Orchestr a Sbor Národní divadla.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních