Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Temně laděná opera Macbeth, zkomponovaná na libreto Francesca M. Piaveho, nesklidila u publika úspěch okamžitě: Verdi tentokrát sáhl po vážném shakespearovském tématu, jež postrádalo lehkost a milostný náboj, a pěvecké ztvárnění podřídil ponurému příběhu. Díky tomu však vytvořil svébytné dílo, jehož velkolepou inscenaci v režii Martina Čičváka nyní můžete zhlédnout na jevišti Národního divadla.

Po vítězné bitvě se válečník Macbeth setká s čarodějnicemi, které jemu a jeho druhovi Bancovi sdělují proroctví: Macbeth se stane skotským králem a Banco otcem skotských králů. Macbeth, povýšený do šlechtického stavu, dá na rady své ženy Lady a na svém zámku zavraždí krále Duncana; králův syn Malcolm však uprchne a v ostatních tím jen vzbudí podezření. Jakmile se Macbeth dostává k moci, prohlubují se jeho obavy, že bude sesazen, a tak nechá odstranit Banca. V králově mysli raší výhonky šílenství, a když se mu zjeví Bancoův duch, vyhledá čarodějnice podruhé a vyžádá si další věštbu. Ta říká, že v bitvě může být poražen jedině kráčejícím birnamským lesem a zabit pouze tím, koho neporodila žena…

Čičvákova adaptace přináší do hry, jejíž děj se odehrává v 11. století, současné prvky. Všednost civilních kostýmů akcentuje nadčasové jádro příběhu, jímž je motiv neukojitelné touhy po moci, ale též ztráta domova, kterou zažívá skotský lid v době Macbethovy tyranie a v soudobých dějinách nespočet jedinců i národů. Tísnivý ráz podtrhuje obrovský balvan dominující scéně, který se v průběhu hry spouští dolů jako v odpověď rostoucí choromyslnosti protagonistů. Výstupy zpěváků doplňují místy až akrobatické kousky tří tanečníků, kteří celé představení pohybově provázejí a vytrhují ho z klasické operní strnulosti. Průvod královských přízraků, zjevujících se Macbethovi, jichž se zhostili dětští herci, patří vedle tance k vizuálně nejsilnějším obrazům hry. Macbeth možná nepatří k oslavným a povznášejícím dílům, ale tím silněji vás strhne do stinných hlubin duše, a na poslední chvíli vás z nich vysvobodí.

Opera o čtyřech dějstvích je nastudována v původní italštině s českými a anglickými titulky. Účinkuje Orchestr a Sbor Státní opery.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních