Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy v poledne
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Když roku 1892 Čajkovský poprvé představil veřejnosti svého Louskáčka, inspirovaného příběhem E. T. A. Hoffmanna, setkal se s okamžitým aplausem, ale sotva očekával, že z díla vyvstane takový vánoční fenomén. Louskáček nyní patří k nejoblíbenějším baletním představením vůbec a jeho skladby bezpečně poznají i naprostí divadelní laici. Choreograf Youri Vàmos spojil původní námět s Vánoční koledou Charlese Dickense a vytvořil svébytnou verzi, která se stala každoročním hitem Národního divadla.

Pohádkový příběh je zasazen do Londýna 19. století v časech vánočních. Atmosféra je radostná a idylická, nebýt jen zlovolného lichváře Scrooge, který ani v tento den neváhá vymáhat dluhy. Když vyhodí svého zaměstnance Boba Cratchita, který tak přijde o peníze a nemůže své dceři Klárce koupit loutku Louskáčka, vyrazí nešťastná Klárka přímo za Scroogem, aby jí Louskáčka daroval. Jenže ten ho před ní rozbije. Následující noci se lichváři zdají strašlivé sny o pekle, z něhož ho vysvobodí víla Vánoc, která jej vzápětí přivádí ke všem dětem na předměstí; Scrooge pociťuje nevídanou radost a všechny obdarovává. A jakmile ze snu procitne, rozhodne se ho uskutečnit...

Vàmosova inscenace spojuje poučné a povznášející vyprávění s klasickou baletní estetikou. Využívá pestrou škálu kostýmů, zahrnující dobové oděvy i étericky jednoduché baletní šaty, a je podpořena bohatou, plastickou scénou Michaela Scotta, která nás vtahuje do tajemného prostředí starého anglického městečka. Nezapomenutelné skladby provází slavný tanec vojáků, něžný duet Klárky a oživlého Louskáčka či rozverné číslo Scrooge a dětí ve druhém jednání. Louskáček přináší skrze hudebně-taneční výraz poselství o potřebě vnitřní transformace, pokud zůstáváme příliš zahledění do sebe samých a opovrhujeme radostí druhých. Třebaže je to výzva nadčasová, umocňuje ji právě atmosféra Vánoc a přechodu do nového roku, kdy každý divák – vtažen do kouzelného času díla – pociťuje touhu po proměně a hlubší sounáležitosti s druhými.

Představení má dvě dějství. Tančí Balet ND a děti z Baletní přípravky ND, provází Orchestr ND a Kühnův dětský sbor.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních