Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

V monumentálním novoromantickém díle, zkomponovaném na podkladě vlastního libreta, se Wagnerovi podařilo ztvárnit svou fascinaci rytířským světem a středověkou mystikou svatého grálu. Wagnerovský patos nyní ožívá i v inscenaci Národního divadla, za jejíž současnou režií nestojí nikdo jiný než skladatelova pravnučka Katharina Wagner.

Klíčovým motivem příběhu je otázka křivdy a spravedlnosti. Král Jindřich Ptáčník sbírá po své říši rytíře pro válku s Uhry, ale v Brabantu se musí znenadání zhostit role soudce: tamní hrabě Telramund totiž obviní Elsu, dceru zemřelého vládce, že při procházce lesem zavraždila svého mladičkého bratra Gottfrieda. Král rozhodne, že budou obě strany souzeny Bohem, a tak si musí Elsa zvolit rytíře, který by ji hájil v boji proti Telramundovi. Vybírá si muže, jenž se jí zjevil ve snu toho dne, kdy zmizel Gottfried, a on skutečně připlouvá na lodi tažené velikou labutí. Postaví se za Elsu, avšak klade jedinou podmínku: nikdy se ho nesmí zeptat na jeho jméno či původ…

Ačkoli je Lohengrin výtvorem 19. století, jeho atmosféra dýchá mnohem dávnějšími časy. Představení uvádí bezmála desetiminutová strhující předehra, gradující od tiché smyčcové melancholie k mohutnému zvuku, doprovázejícímu slavnostní zvedání opony – okamžik patřící k démantům světové opery. Takřka pětihodinové představení se může pyšnit citlivě uchopenou psychologií postav (vynikající jsou zejména portréty Telramunda a jeho lstivé družky Ortrudy), vizuálně snovým působením jednotlivých scén (perfektní hra světel podtrhuje především tajemný Lohengrinův příchod) a výpravnou hudbou plnou dramatických kontrastů. Milujete-li klasickou operu, budete milovat i Lohengrina.

Opera o třech dějstvích je nastudována v původním německém jazyce s českými a anglickými titulky. Doprovází Sbor ND a Sbor Státní Opery, Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních